Sakarya’nın ilk geriatri doktoru göreve başladı

Sakarya’nın ilk Geriatri doktoru olan Uzm. Dr. Fatih Çelebi, SEAH Korucuk Kampüsünde hasta kabulüne başladı.

Sakarya’nın ilk geriatri doktoru göreve başladı

65 YAŞ ÜSTÜ HASTALAR
Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (SEAH) Geriatri (Yaşlı sağlığı uzmanı) alanında görev yapan Uzm. Dr. Fatih Çelebi Korucuk Kampüsünde hasta kabulüne başladı. Dahiliyenin bir yan dalı olan geriatri alanında Sakarya’da görev yapan ilk doktor olan Çelebi, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.  Geriatri bölümüne 65 yaş ve üzerindeki tüm vatandaşların başvurabildiğini dile getiren Çelebi “Her türlü dahili hastalığı olanlar (şeker, tansiyon, kolesterol yüksekliği, guatr, böbrek hastalığı, mide- barsak hastalıkları, kan hastalıkları, kemik erimesi gibi), özellikle birden fazla hastalığı bulunan, çok sayıda ilaç kullanan, ilaçlarının düzenlenmesi gereken, beslenme bozukluğu olan, unutkanlık, uykusuzluk, sık düşme, idrar kaçırma gibi şikayetleri olan hastalar geriatri bölümünden en çok faydayı görenlerdir.” dedi. 

YAŞLILARA YAKIN TAKİP
Açıklanamayan ama araştırılması gereken bir şikayeti olan yaşlı vatandaşların geriatri bölümünde tetkik ve tedavi imkanı bulduğunu belirten Çelebi, sadece hastaların değil sağlıklı yaşlanmak isteyenlerinde geriatri bölümüne başvurduklarını ifade etti.  Çelebi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geriatri bölümünde hastaya sağlıklı yaşlanma konusunda önerilerde bulunulur. Bireyin yaşam tarzında değişiklik yapabilmesi için rehberlik yapılır. Her yıl yapılması gereken tetkikler, taramalar (kanser, kemik erimesi gibi) yapılabilir. Koruyucu aşılar konusunda bilgi verilir. Dolayısıyla sağlık kontrolünden geçmek isteyen yaşlı bireyler de geriatri bölümüne başvurabilirler.  Yaşlılarda sık görülen ancak özel olarak sorgulanmaz ise gözden rahatlıkla kaçabilen depresyon, erken evre bunama, idrar kaçırma, uyku bozuklukları, beslenme bozukluğu, kas erimesi, düşme, fazla ilaç kullanımı gibi hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için oldukça etkili bir bölümdür.” 

YAŞAM SÜRESİ UZUYOR
Gelişmiş ülkelerle birlikte Ülkenizde de yaşam süresinin uzadığını ve yaşlı nüfus giderek arttığını belirten Uzm. Dr. Çelebi, son 5 yıl içerisinde yaşlı nüfusun yüzde 22 oranında artığını kaydetti. Yaşam süresinin uzamasıyla yaşlı nüfusun ayrı bir ilgiye ve bakıma ihtiyacı olduğunu gösteren çalışmaların mevcut olduğunu dile getiren Çelebi, geriatri bölümünde yapılan çalışmalarla sağlıklı yaşlanma ve yaşlının mevcut sağlığını koruması, hastalığını tedavi etmesi, mümkünse yaşam kalitesinin iyileştirmesi noktasında hareket edildiğini kaydetti. 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER