Tokat’ta ai̇le heki̇mleri̇ne mobi̇ng uygulanıyor!

Tokat Aile Hekimleri Derneği Başkanı Sercan Dere Tokat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Aile Hekimlerine mobing uygulandığını söylüyor.

Tokat’ta ai̇le heki̇mleri̇ne mobi̇ng uygulanıyor!

Gün boyu poliklinik hizmeti veren, çoğu zaman gün içerisindeki muayenelerine zor yetişen Tokat’taki Aile Hekimlerine İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gece nöbeti yazıldığını belirten Dere, “Hastanelerde yeterli hekim bulunmasına rağmen poliklinik çıkışında gece nöbetine gönderiliyoruz. Gece nöbetinde de verilen görev direk sürüntü örneği almak. Hastanedeki arkadaşlarımızla konuştuğumuzda ise bize gerek olmadığı,kendilerinin nöbet de olsa yeterli sayıda olduklarını, bu uygulamaya başvurulmasının sebebini anlayamadıklarını söylüyorlar” diyor.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün şart koştuğu görev gereği gece 00:00’a kadar hastanede nöbetçi olarak çalışıp sürüntü örneği alan Aile Hekimleri ertesi gün Aile Sağlık Merkezi’nde tüm gün muayene yapıyor. Sürüntü testi ile direk Covid riski ile karşı karşıya bırakılan Aile Hekimleri, ertesi gün poliklinikte bebek aşısı yapıp, yaşlı hasta takibi yapıyor.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu da “Tokat İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu uygulamasını hiçbir mantığa sığdıramıyoruz. Sanki Covid daha fazla yayılsın diye alınmış bir karar. İl genelindeki tüm Aile Hekimlerini sürüntü almakla görevlendirilip sonra şehrindört bir yanına dağılarak klinik muayene yapmaları inanılmaz bir karar. Bakanlığın acil durumlar ile ilgili genelgesinde yer aldığı üzere olağanüstü bir hal olduğunda tüm ildeki hekimlerin olduğu bir havuz liste oluşturularak gece nöbeti herkese dağıtılmalıdır. Konunun takipçisi olacağız. ” diyor.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER