Uzmanlar uyarıyor! Bol bol balık yiyin

Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için bol miktarda balık tüketilmesi konusunda uyarıyor. Balık Omega-3 çift bağ içeren yağ asitlerinin kaynağı olarak bilinir, bunun yanında yüksek miktarda mineral, protein ve vitamin bulunduruyor.

Uzmanlar uyarıyor! Bol bol balık yiyin

Balığın içinde doymamış yağ olduğunu ve beslenmede doymuş yağlarla değiştirildiğinde kolesterol seviyelerini azaltıyor. 
HABER-ASLI ÇAM
Özellikle okula giden çocukların ton, uskumru ve somon gibi omega-3 yağ asidinden zengin yağlı balıkları tüketmelidirler. Balık kan basıncının düşmesinde ritim düzensizliğinde ve alzheimeri önlemede, ayrıca meme, prostat ve kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünde de fazlasıyla etkilidir.
Sakarya’da 35 yıldır Balıkçılık yapan balıkçı Mehmet Usta, Mehmet Koç, balık etinin, yağıyla birlikte son derece yararlı bir besin olduğunu söyledi.

Balıkta ''OMEGA 3 ve OMEGA 6'' yağ asitleri, A, B ve K vitaminleri ile magnezyum, selenyum, fosfor gibi minerallerin yoğun olarak bulunduğunu ifade eden Koç, hangi balığın ne kadar sıklıkla ne ölçüde ve de hangi mevsimde tüketileceğinin de önemli olduğunu kaydetti.

Balıkçı Mehmet Koç, Türkiye’de her mevsim yenilebilecek balık türlerinin bulunduğunu, pişirme yöntemlerinin de sağlıklı beslenmede etkin rol oynadığını söyledi.

Balığın kızartılmadan, tava, ızgara, pilaki ya da sebzeli olarak tüketilmesinin sağlık açısından daha uygun olduğunu, bu besinin, beslenme diyetine dahil edilmesi gerektiğini ifade eden Koç, ''Hepimizin, özellikle de sporcu ve mankenler gibi meslekleri gereği ince ve zarif kalmaları gereken kişiler, diyetlerinde balığı asla uzak tutmasınlar'' dedi.
Koç, çok lezzetli ve yararlı bir gıda olan balığın, haftada ortalama 3 kez tüketilmesinin faydalı olacağını söyledi.

35 Yıllık Balıkçı Mehmet Koç, balıkların, belirli mevsimlerde yağlandığını, bu dönemde çok lezzetli olduklarını söyledi.

Aslı ÇAM

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER