Sakarya Valisi

Sakarya Valisi  kimdir ?


Sakarya Valisi Ahmet Hamdi NAYİR

☛1960 yılında Erzincan'da doğdu.
☛İlk ve orta öğrenimini Erzincan'da tamamladı.
☛1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandı ve 1983 yılında bu fakülteden mezun oldu.
☛Askerlik görevini müteakiben 1987 yılında Kaymakam Adayı olarak mülki idare amirliği görevine başladı.
☛Üç yıllık adaylık süresinin bir yılını İngiltere'de geçirdi.  Yine adaylık süresinde yedi ay süre ile Bahçe ilçesinde kaymakam vekilliği yaptı.
☛1990 yılında Kaymakamlık Kursu sonucunda Niğde ili Çamardı ilçesine atandı.
☛Daha sonra sırasıyla Samsun-Yakakent Kaymakamlığı, Tunceli-Pertek Kaymakamlığı, Şanlıurfa-Bozova Kaymakamlığı, Şanlıurfa Vali Yardımcılığı, Çorum Vali Yardımcılığı, Trabzon-Sürmene Kaymakamlığı, Kırıkkale Vali Yardımcılığı görevlerinde     bulundu.
☛2006 yılında İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliğine, 2011 yılında 1. Hukuk Müşavirliğine, 2012 yılında Müsteşar Yardımcılığına,       2014  yılında Bilecik Valiliğine ve 2016 yılında da Kütahya Valiliğine atandı.
☛ 26 Ekim 2018 tarih ve 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile atandığı Sakarya Valiliği görevine 07 Kasım 2018 tarihinde başladı.
Sakarya Valisi Ahmet Hamdi NAYİR  evli ve beş çocuk babasıdır.


Vali Yardımcıları

Sakarya Vali Yardımcısı Erdoğan ÜLKER

☛1956 Yılında Kastamonu İli, Şenpazar İlçesi, Celallı Köyünde doğdu. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.

☛1980-1981 Döneminde İstatistik Enstitüsünde Lisansüstü eğitim yaptı.
☛Sırasıyla, Ankara Kaymakam adaylığı, Çanakkale, Biga ve Yenice Kaymakam vekillikleri, Tonya, Şemdinli, Yeşilova(Burdur) Kaymakamlıkları, Çorum Vali Yardımcılığı, Körfez (Kocaeli) Kaymakamlığı, Eskişehir Vali Yardımcılığı, Şile Kaymakamlığı, Konya Vali Yardımcılığı , Düzce Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

☛15.10.2014 tarihi itibariyle, Sakarya Vali Yardımcılığı görevini yürütmektedir.
☛1991-1992 yıllarında 9 ay süre ile A.B.D'de bulundu.
☛1991 Körfez Krizinden sonra Irak’tan ülkemize gelen yüzbinlerce sığınmacının barındırılması çalışmalarında bulunan Erdoğan ÜLKER, bu çalışmalarından dolayı İçişleri Bakanlığınca maaş, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğince takdirname ile ödüllendirilmiştir.

Çorum İl Genel Meclisi, 09.06.1998 tarihli toplantısında ÜLKER'e, Çorum’daki ağaçlandırma ve çevreye yaptığı başarılı çalışmaları nedeniyle oybirliği ile plaketle ödüllendirilmiştir.

☛17.08.1999 tarihinde Marmara bölgesinde meydana gelen depremde Körfez İlçesinde Kaymakam olarak bulunan Erdoğan ÜLKER deprem tahribatının giderilmesi, depremzedelerin normal hayata dönüş aşamasında yoğun bir şekilde çalışmış, bu çalışmalar sonucunda Körfez İlçesi bölge genelinde en çabuk toparlanan ilçe olmuştur.  

☛24.03.2000 tarih ve 59 sayılı karar ile Körfez Belediye Meclisi tarafından Fahri Hemşehri ilan edilen ÜLKER, beraber çalıştığı valilerden birçok takdirname, başarı, üstün başarı ödülü ile sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda başarı ve anı plaketi almıştır.
Erdoğan ÜLKER, 2001 yılında Siyaset Dergisi tarafından yılın Kaymakamı seçilmiş, ödülünü T.B.M.M Başkanının elinden almıştır.
Erdoğan ÜLKER'in ,"Şemdinli’den Körfez'e kriz notları" isimli bir adet yayınlanmış anı kitabı bulunmaktadır.

☛Erdoğan Ülker, evli ve iki çocuk babasıdır.
 Sakarya Vali Yardımcısı Abdul Rauf ULUSOY


Sakarya Vali Yardımcısı Abdul Rauf ULUSOY

☛1976 Bayburt doğumlu olan Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ, ilkokulu Ankara/Sincan'da, ortaokul ve liseyi Ankara Merkez İmam-Hatip Lisesi'nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

☛Yaklaşık 7 sene Rekabet Kurumu`nun çeşitli birimlerinde çalıştıktan sonra 2004 yılında Mülki İdare Amirliği mesleğine intisap etti.
 ☛Mülki İdare Amiri olarak sırasıyla Ordu/Çaybaşı, Bursa/Büyükorhan, Antalya/Gündoğmuş ilçelerinde vekâleten, Karabük/Yenice, Iğdır/ Aralık ve Elazığ/Palu ilçelerinde ise asaleten görev yaptı.

☛Bu arada vatani görevini İstanbul Merkez Komutanlığı`nda Disiplin Subayı Deniz Teğmen rütbesiyle tamamladı.
☛Görevi sırasında İçişleri Bakanlığı tarafından “The University of Sheffield`da Pre-MBA Eğitimi” almak üzere 9 ay süre ile İngiltere`ye, son dönemde de 1 aylık süre ile “Çin Devlet Sistemi Hakkında Eğitim Proğramı” kapsamında Çin Halk Cumhuriyetine gönderildi.

Karabük/Yenice Kaymakamlığı sırasında yaptığı çalışmalar ve özellikle ilçenin turizme kazandırılması konusundaki proje faaliyetleri nedeniyle 2010 yılında "Türk İdareciler Derneği" tarafından "Vali Hüseyin Öğütcen - Yılın İdarecisi" ödülüne layık görüldü ve ödülünü Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün elinden aldı. 

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Sakarya Vali Yardımcısı olan Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ; O gece “Sakarya Valiliğindeki durum nedir?” düşüncesi ile geldiği Valiliğin darbeci hainler tarafından henüz işgal edilmiş olduğunu ve Valiliğin şehrin dışında olması nedeniyle halk tarafından bu durumun bilinmediğini fark edince, vaziyetin en kısa ve en etkili yoldan halka duyurulması ve halkın topyekûn desteği ile Valiliğin kurtarılabilmesi için il müftüsüne tüm camilerden merkezi anons sistemi ile halkın valiliğe çağrılması talimatını vermiştir.

☛Bu emre direnen il müftüsüne karşı Vali yetkisini kullanmak zorunda kalmış, hatta anons metnini dahi “Vatan için, millet için, devlet için, demokrasi için tüm halkımızı Valilik ve Emniyete çağırıyoruz” şeklinde bizzat yazdırmıştır. Anonslara icabet ederek Valilik etrafına toplanan binlerce Sakaryalı ile halkın üzerine rastgele ateş açılmasına ve 16 kişinin ilk anda yaralanmasına rağmen Sakarya Valiliği’nin Kahraman Sakarya Halkıyla saat 01:00 sularında kurtarılmasına öncülük etmiştir. (Video Link; https://www.youtube.com/watch?v=lsL8jVWp0fg&feature=youtu.be)

Sakarya/Söğütlü Kaymakamı Esengül KORKMAZ ÇİÇEKLİ Hanım ile evli olup, Yavuz Selim ve Muhammed Ali isimli iki erkek çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.


Sakarya Vali Yardımcısı Ömer Bedreddin SAĞSÖZ

 Sakarya Vali Yardımcısı Halil Serdar CEVHEROĞLU