3.OSB Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Söğütlü ilçesinde bulunan 3. Organize Sanayi Bölgesinin Olağan Genel Kurul Toplantısına katıldı.

3.OSB Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Söğütlü ilçesinde bulunan 3. Organize Sanayi Bölgesinin Olağan Genel Kurul Toplantısına katıldı.kocaali
Şenpiliç firmasının Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Vali Yardımcısı Mehmet Zeki Koçberber, Söğütlü Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yetkilileri, Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, 3. OSB Müteşebbis Heyet Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve 3. OSB Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Güneş, üyeler ve sanayiciler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan toplantı, müteşebbis heyetinin konuşmaları ve genel kurul kararlarının alınmasıyla devam etti.
“BURADA 21 YILLIK BİR HİKÂYE VAR”
3. OSB’nin 21 yıllık bir hikâyesi olduğunu, her organize sanayi bölgesinin kuruluşunda ilginç anılar yaşayıp ve sıkıntılar geçirdiklerini belirterek, bu dönemlerde yaşanılanların güzel bir kitap olabileceğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “1997 yılında Şanlıurfa’da ilk Organize Sanayi Bölgesinin yer seçiminde görev yapmıştım. 1999’da ayrılırken 1. OSB’nin karşısında 2. sinin yer seçimine başlamıştık. Bu konudaki somut ilerlemeleri gözümüzle görmüştük. Boş bir alanın belirlenmesi, imarının, projelerinin yapılıp altyapısına başlanılması, tahsisler, binaların yapılması, bacaların tütmesi, istihdamın, üretimin, katma değerin sağlanması bunlar gerçekten bize de ümit veren, şeref veren, heyecan veren hadiseler olmuştu.
“OSB’LER ÜLKEMİZ VE GELECEĞİMİZ ADINA ÖNEMLİ”
Bilecik’te Valilik görevindeyken 7 tane organize sanayinin içinde bulundum, en son Kütahya’da 5 tane organize sanayimiz vardı. Allah nasip eyledi ve Kütahya’dan ayrılırken 8 bin dönüm üzerine inşa edilecek Altıntaş Zafer OSB’nin de son projelerinin hazırlanma aşamasında yer aldık. Diğer illerde olduğu gibi, Sakarya’da görevimize başladığımız zaman organize sanayilerdeki müteşebbis heyet başkanlığı ve yönetim kurulu başkanlıkları yine bizler için bir şevk unsuru oldu, bir heyecan unsuru oldu. Bundan önceki yerlere göre büyük ölçekli sanayi yatırımlarını ve arkadaşlarımızın buradaki gayretlerini görünce, ülkemiz ve geleceğimiz adına çok sevindiğimi belirtmek isterim.

“ÜLKEMİZ OSB ALANINDA GÜZEL ÖRNEKLERE SAHİP”
Üretim önemli, istihdam önemli, katma değer oluşturmak önemli, döviz getirisi sağlamak önemli. Bunların en güzel örneklerini organize sanayi bölgelerinde bulabiliriz. Burada bir disiplin olduğundan, buralarda ilkeler ve prensipler uygulandığından dolayı güzel örnekler ortaya çıkmaktadır. İşte Türkiye’mizin bu güzel örneklere çok fazla ihtiyacı var. Ülkemizin organize sanayi bölgeleri alanında, odalar ve borsalar dalında çok güzel örneklere sahip olması da, sevindirici bir diğer unsurdur. Bunların birer sivil toplum kuruluşu gibi çalışmaları da büyük önem arz etmektedir.
OSB’lerin kurulma aşamasında yer alanlar büyük bir gayret göstermişler. Bu kurucular ile birlikte, belediyelerimiz, derneklerimiz, ticaret sanayi odalarımızın buralarda gerçekten büyük emek verip, gayretle çalışıyorlar. Buralar bir yatırım üssü oluyor, buraların hiçbir zaman bir rant kapısı olmaması hususunda arkadaşlarımız gerekli hassasiyeti gösteriyorlar. Buralarda mutlaka üretim sağlanmalı, istihdam sağlanmalı, katma değer ve döviz sağlanmalı ki, kalkınma da tam manasıyla sağlanabilsin.
OSB’nin kuruluşundan bu yana emeği geçenler ile birlikte, toplantıya ev sahipliği yapan Şenpiliç firması yetkililerine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
Müteşebbis heyetin görevine devamının uygun olduğuna oybirliği ile karar verilen  genel kurulun hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Vali Nayir, Şenpiliç firması yetkililerinden de İlimizdeki ve ülkemizdeki yatırımları ile ihracat konularında bilgiler aldı. Toplantı sonrası fabrikada işçilerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, onlarla bir süre sohbet etti.

 

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER