40 Yıl Biriktirdi Okulunda Sergi Açtı

Sakarya’da görev yapan 30 yıllık İlkokul öğretmeni Osman ve Hülya Açıkgöz Çiftti Yıllardır görev yaptığı yerlerden topladığı eski eserleri okulunda sergilediler.

40 Yıl Biriktirdi Okulunda Sergi Açtı

Açıkgöz Çiftinin müzeyi andıran sergisinde 15 ile 100 yıl arasında geçmişe sahip 700 eşya bulunuyor. Tarihi eşyalar Sakarya Adapazarı İlçesi Camili Mahallesine bulunan Osmanbey İlkokulunda sergilendi.
Anadolu’nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptıktan sonra, Sakarya’da öğretmenlik görevine devam eden 30 yıllık İlkokul sınıf öğretmenleri Osman ve Hülya Açıkgöz Çifti, antika eşyalara merakı olduğu için çocukluğundan beri  eski eşyaları toplamaya başladı. Görev yaptığı yerlerde de gördüğü farklı eşyaları alan Açıkgöz, yıllar içinde aydınlatma araçlarından radyoya, yöresel mutfak eşyalarından müzik çalara, facıt ve daktilodan eski paralara kadar 700 eşyanın sahibi oldu. Açıkgöz ailesi topladıkları eşyaları evlerinde topladı. 

Amacının unutulmaya yüz tutmuş değerleri yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirten Osman Açıkgöz, Kültürel değerler sevgimizi 40 yıldır biriktiriyoruz. Görev yaptığımız İllerden, İlçelerden, Köylerden  toparlayarak bu hala getirdik. Burada 700 den fazla eser sergilenmekte. Bizim asıl amacımız çocuklara eski kültürümüzü aktarabilmek. Sergimizde yüz yılı aşkın eserlerimiz var. Bizim gibi orta yaş insanların kullandığı ve Babalarımızın dedelerimizin ve bizim çocukluğumuzda kullandığımız eserlerde var. Biliyorsunuz daktilonun hayatımızdan çıkışı 7-8 yıllık bir süreçtir ama , ben 4. Sınıfı okutuyorum ama 4. Sınıf öğrencileri daktiloyu dahi tanımıyorlar. Görmemişler merak etmiyorlar. Hesap makinesi facıt var muhasebeci arkadaşlar onları ne kadar kullandıklarını dile getiriyorlar. Şimdiki nesil bunları tanımıyorlar dedi.


Hülya Açıkgöz ise, evimizde biriktirdiğimiz geçmişten günümüze kültür örneklerini öğretmenlerimize ve öğretmenlerimize tanıtmak bizlere ayrı bir keyif verdi. Böyle bir kültür kıyıda  köşede kalmasın diye düşünüyorum. Çocuklar geçmişte yaşanan bir çok olayı burada dokunarak izleyerek görmüş oldular. Kendileri de, kendilerinden sonraki nesillere anlatabilsinler.  Neler yaşanmış neler paylaşılmış, çok anı var çünkü bu ürünlerde 
Osmanbey İlkokulu, Okul Müdürü Tuğba Tunar, öğretmenlerimiz bu sergiyi okulumuza kandırdıkları için teşekkür ediyoruz. Sergimizdeki eşyalarda çok büyük yaşanmışlık var çok büyük hatıralar var. Öğrencilerle birlikte aynı heyecanı paylaşmaktayız. Çocuklara milli kültürümüzü tanıtabilmek, teknolojinin zaman içerisinde nasıl bir değişime uğradığı. Annelerimiz, Babalarımızın, dedelerimizin ninelerimizin kullandıkları eşyaları görmeleri çocukları çok mutlu etti. Sergiyi gezen yaşlılarımız geçmişe bir yolculuk yaptı ve hep çok duygulandı.
Sergiyi gezen çocuklarda, sergideki eşyaları görerek geçmiş kültürüde görmüş oldular. Sergiyi gezen vatandaşlar ise sergide gördüklerinin karşısında yıllar önce kullandıkları eşyaları tekrar görme fırsatıda buldular.
Mehmet KARAKAŞ

Mehmet KARAKAŞ

SIRADAKİ HABER