45 milyon metreküp atıksu arıttık

SATSO Çevre Koruma Komisyonu ile bir araya gelen Başkan Toçoğlu, “Çevre, Büyükşehir olarak hassas olduğumuz konuların başında geliyor.

45 milyon metreküp atıksu arıttık

Şehrin geleceği için yeni parklar, meydanlar ve yeşil alanlar inşa ediyoruz. Su kaynaklarımızı atık karışımını önledik, koruma altına aldık. 1 yılda 45 milyon metreküp atıksu arıttık. Sakarya; Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi; toprağın ve yeşilin şehridir” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SATSO Çevre Koruma Dairesi Komisyonu ile bir araya geldi. Başkanlık makamında gerçekleştirilen buluşmada SATSO Çevre Koruma Komisyonu Başkanı Tuncer Açan ve komisyon üyeleri yer aldı. Başkan Toçoğlu, çevre konusundaki hassasiyetlerinin devam edeceğini belirtti.

Çevre hassasiyetimiz devam ediyor
SATSO Çevre Koruma Komisyonu Başkanı Tuncer Açan, “Komisyon olarak SATSO öncülüğünde çevre hassasiyetinin ilimizde en üst düzeyde olması için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda SATSO paydaşlarına ziyarette bulunarak çalışmalarımız hakkında bilgi veriyoruz. Büyükşehir Belediyemizin çevre çalışmalarını yakından takip etmekteyiz. Belediyemizin çevreye göstermiş olduğu hassasiyet için Başkan Toçoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. 

Toprağın ve yeşilin şehri
Başkan Toçoğlu, “Sakarya; Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi; toprağın ve yeşilin şehridir. Büyükşehir Belediyesi olarak göreve başladığımız ilk günden bu yana tercihimizi doğandan, insandan, denizden ve yeşilden yana kullandık. Şehrin geleceği için yeni parklar, meydanlar ve yeşil alanlar kazandırdık. İnşa ettiğimiz yeni yaşam alanları ile vatandaşlarımızın gökyüzü ile temasının kesilmesine asla izin vermedik” dedi.  

Su kaynaklarına atıksu karışmıyor
Toçoğlu, “SASKİ tarafından inşa edilen kanalizasyon hatları ve atıksu arıtma tesisleriyle Karadeniz’i, Sapanca Gölü’nü ve Sakarya Nehrini, gölleri ve dereleri koruma altına aldık.  2009 yılından günümüze inşa ettiğimiz 2 bin 450 kilometreyi aşan kanalizasyon hattı ile Sakarya’da su kaynaklarına atıksu karışmıyor. Kuzey sahillerimizde temizliğin sembolü Mavi bayrak dalgalanıyor. 1 yılda 45 milyon metreküp atıksu arıttık” diye belirtti.

İletişim halindeyiz
 “Çevre, Büyükşehir Belediyesi olarak hassas olduğumuz konuların başında gelmektedir. Çevre konusunda hep birlikte bir hassasiyet ortaya koymalıyız. Bu noktada şehrin tüm kurumlarıyla iletişim halindeyiz. Yine SATSO tarafından çalışmaları yürütülen ‘Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi’ Arifiye ilçemizde 30 hektarlık bir alan üzerine inşa edilecek. Çevre konusunda hassasiyetimiz devam edecek. Çünkü Büyükşehir demek; yeşil alanlarıyla, temiz içmesuyu kaynaklarıyla, doğal güzellikleriyle büyüyen bir şehir demek.”
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER