8 yılda Sakarya’ya 2 Milyar 150 milyon yatırım

İstişare ve değerlendirme toplantısında bürokratlarıyla bir araya gelen Başkan Toçoğlu, “Hep birlikte çok iyi çalışmalara imza attık. 8 yılda altyapıya 1 milyarlık yatırım gerçekleştirdik.

8 yılda Sakarya’ya 2 Milyar 150 milyon yatırım

Şehrimizi içmesuyu, yağmursuyu ve kanalizasyon ağlarıyla donattık. Arıtma tesisleri inşa ettik. Barajlar inşa ediyoruz. HES’ler kazandırıyoruz. 8 yılda üstyapıya yaptığımız yatırım ise 1 milyar 150 milyon TL. İlçelerimize yeni yaşam alanları, meydanlar, parklar kazandırdık. Yeni duble yollar, bulvarlar ve köprüleri hizmete aldık. Sosyal Gelişim Merkezleri inşa ettik. Kültür sanat alanında yeni mekânlar kazandırdık. 8 yılda attığımız asfalt 2,6 milyon ton. Şimdi daha fazla çalışarak Sakarya’ya hizmete devam” dedi. kocaali

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ bürokratları istişare ve değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Pehlivan, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ayhan Kardan, Zafer Poyraz, Ali Oktar, SASKİ Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Belik, Büyükşehir ve SASKİ daire başkanları ile Şube Müdürleri katıldı. Büyükşehir ve SASKİ’nin hayata geçirdiği projeler ve gelecek hedeflerine ilişkin sunumlar katılımcılarla paylaşıldı.

Örnek şehircilik
Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter İbrahim Pehlivan, “Büyükşehir Belediyemiz sizlerin özverili çalışmaları ile çok güzel projelere ve hizmetlere imza attı. Başkanımızın çizmiş olduğu vizyon çerçevesinde geride kalan 8 yılda hayata geçirilen yatırımlarla örnek şehircilik hizmetleri gerçekleştirdik. Hamdolsun iyi niyet ve samimiyetle yaptığımız tüm çalışmaların karşılığını aldık” dedi.

Vizyon 2023
SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, SASKİ’nin altyapıda hayata geçirdiği hizmetler, devam eden çalışmalar ve 2023 hedeflerine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Dr. Rüstem Keleş, “Şehrimizin geleceğini yönetmeye çalışıyoruz. Bugüne dek başarılı hizmetlerde bulunduk. İlçelerimizi arıtma tesisleriyle buluşturduk. İçmesuyu, yağmursuyu ve kanalizasyon ağlarıyla donattık. İçmesuyu hatlarında Çin’e, kanalizasyonda Paris’e ulaştık. Bilgi teknoloji ve inovasyon odaklı su yönetimi ile hedefimiz dünyayı dolaşmak. Hamdolsun hayata geçirdiğimiz çalışmalarla Sakarya’da su çeşmeden içiliyor. Tüm çalışmalarımızı bir hedef doğrultusunda yapıyoruz. Bugün yaptığımız tüm çalışmalar belirlediğimiz vizyon ve anlayışa oturuyor. Vizyonumuz 2023” dedi.

Gelişen bir Sakarya
Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan ise; ulaşım, çevre, eğitim, spor, sosyal belediyecilik ve kültürel çalışmalar gibi başlıklarda hayata geçirilen yatırımları katılımcılarla paylaştı. Kardan, “Büyükşehir Belediyesi olarak Sakarya’yı dünyanın gelişmiş şehirleriyle yarışır hale getirmek istiyoruz. Göreve geldiğimizi ilk gün şehrin imar planlarında düzenlemeler yaptık. Ulaşım master planlarımızı gerçekleştirdik. Eğitimden sosyal alanlara uzanan çalışmalarda bulunduk. Üstyapıyı inşa ettik. Kültür sanat etkinliklerimizi çok ciddi anlamda geliştirdik. Çevreyi koruyan belediyecilik anlayışı içerisinde hizmetlerimizi titizlik ile yaptık, yapıyoruz. Türkiye’nin en yaşanabilir 2. şehri olmamız bu anlamda bir tesadüf değil” dedi.

Birliktelik ve dinamizm
Toplantının değerlendirme konuşmasını yapan Başkan Toçoğlu, “2014 Büyükşehir yasasının son halinin devreye girmesi ile tüm il Büyükşehir olarak ilan edildi. Hem nüfus hem de çalışma açısından çok geniş bir potansiyele hizmet götürüyoruz. Bugüne kadar hep birlikte çok iyi çalışmalara imza attık. Birlikteliğimiz ve dinamizmimizle bugünlere ulaştık. Üzerimize düşen çalışmaları iştahla yerine getireceğiz ve yaptıklarımızı insanların gönlüne girerek başaracağız. Geriye değil, daha da ileri gitme gayreti taşıyacağız.”

Altyapıya 8 yılda 1 Milyar
“Biz her gün işe gelirken bu şehre ne katabiliriz, insanımıza nasıl hizmet edebiliriz, kaliteyi nasıl yükseltiriz diye güne başlıyoruz. Bundan sonra çok daha gayretli ve azimli çalışma içerisinde olmalıyız. Biz hem SASKİ hem de Büyükşehir olarak çok sayıda çalışmaya ve projeye imza attık. 8 yılda altyapıya 1 milyarlık yatırım gerçekleştirdik. Şehrimizi içmesuyu, yağmursuyu ve kanalizasyon ağlarıyla donattık. Arıtma tesisleri inşa ettik. Barajlar inşa ediyoruz. HES’ler kazandırıyoruz. 2023 yılına kadar altyapıda hayata geçireceğimiz yatırımın toplam bedeli ise 1,8 milyardır” dedi.

8 yılda 1 milyar 150 milyon üstyapıya
Toçoğlu, “Üstyapıda da önemli bir aşama kaydettik. Göreve geldiğimizi ilk gün yapısal dönüşümle işe başladık. İlçelerimize yeni yaşam alanları, meydanlar, parklar kazandırdık. Ulaşımda büyük önemi bulunan yeni duble yolları, bulvarları, köprüleri hizmete aldık. Örnek dönüşüm projeleri gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Caddelerimizi yeniliyoruz. Sosyal Gelişim Merkezleriyle ilçelerimizin sosyal geleceğine katkı sunduk. Kültür sanat alanında yeni mekânlar inşa ettik. Çevre yatırımlarımız ortada. Modern spor tesislerini şehrimizin hizmetine sunduk. 8 yılda attığımız asfalt 2,6 milyon ton. 8 yılda üstyapıya yaptığımız yatırım ise 1 milyar 150 milyondur. Daha iyiyi, güzeli ortaya koyacak kadrolarla birlikteyiz. Şimdi daha fazla çalışarak Sakarya’ya hizmete devam edelim” dedi.

Heyecan ve sinerji
Başkan Toçoğlu, “2019 da çok ciddi bir seçim ile karşı karşıya kalacağız. Türkiye tarihinde ilk defa bir seçimde yeni sistem ile karşı karşıya olacak. Bir yandan çok ciddi çalışmaları sürdürürken, diğer yandan da halkımızın gönlüne girme çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekmektedir. Yeni bir heyecan ve sinerji ile bunu daha yukarıya taşımamız lazım. Gönüllerde hoş seda bırakabilmek için önümüze bakarak devam etmeliyiz. Bugüne kadar ne yapmışsak üstüne koyarak çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.”

Tek kuruşu israf edemeyiz
Başkan Toçoğlu, “Bu şehir taşı, toprağı, tabelası ile bizim şehrimiz. Her zaman büyük fotoğrafa bakarak şehrimiz ve ülkemiz için gayretle çalışmaya devam etmeliyiz. Birbirimizle olan iletişimi, bilgi paylaşımını aksatmadan sürdürmeliyiz. Bu yakaladığımız havayı bozmadan daha çok ne yapabiliriz düşüncesi ile devam edelim. Birbirimize her konuda yardımcı olalım. İstismara yol açacak tüm hareketlerden kaçınalım. Elimizden gelenin en iyisini ortaya koyarak çalışmalarımızı sürdürelim. Fikir ve düşüncelerimizi birbirimizle paylaşalım. Tam bir istişare ortamında halkımızın bir tek kuruşunu israf etmeden yolumuza devam edelim. Hizmetlerimizi en üst seviyeye taşırken halkla ilişkilerimizi de en iyi düzeye taşıyalım” diye konuştu.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER