Allah’a kul olmak hürriyetin nihai noktasıdır

Büyükşehir Akademi ‘Mesnevi Okumaları’ dersi ile devam etti.

Allah’a kul olmak hürriyetin nihai noktasıdır

Büyükşehir Akademi ‘Mesnevi Okumaları’ dersi ile devam etti. Doç. Dr. Sezai Küçük, “İnsanın bu dünyaya gönderilişinin tek bir amacı vardır o da kul olmak. Kulluk ancak insan hür olduğunda gerçek anlamda ortaya çıkabilecek bir vasıftır. Allah’a kulluk hürriyetin nihai noktasıdır” dedi.kocaali

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen akademide yeni dönem eğitimleri devam ediyor. Tarihi Alicanlar Konağı’nda gerçekleşen ‘Mesnevi Okumaları’ dersinde öğrencileriyle buluşan Doç. Dr. Sezai Küçük, hürriyet konusunu ele aldı. Doç. Dr. Küçük, maddeyle bağın kopması ve kulluktan hür olmaya geçişin önemini vurguladı.

Hürriyetin nihai noktası kulluktur
Doç. Dr. Sezai Küçük, “İnsanlar çok gülünç şeylerle bağımlı hale getirilmiştir artık bunlara telefon ve teknolojiyi dâhil bile etmiyorum. Aslında insan her şeyi yapabilir gibi gözükebilir ama madde ve dünyanın kölesi olmuştur. Mevlana bu konuyla ilgili insanoğlunun ancak kul olmak için yaratıldığı çağrısı çok önemlidir. Allah’a kulluk hürriyetin nihai noktasıdır” söyledi.

3 husus
Doç. Dr. Küçük, “İrademizi Allah’ın iradesine yaklaştırmak için üç husustan söz edilmiştir. Bunlar; isteklerinden kurtulmak, kendi iradesinden kurtulup Allah’ın iradesine tabi olmak, her türlü kayıttan ve esere kul olmaktan kaçınmak. Kayıt dediğimiz insanı yönlendiren ve sınırlayan davranışlardır. Hürriyet konusunda incelik dilediğimizi yapmaktan çok dilediğimizi dilemekte serbest olup olmadığımızdır” ifadelerini kullandı.  

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER