Arıcılara Varroa ile mücadele eğitimi verildi

Sakarya İli Arıcılar Birliği, Sakarya tarım Müdürlüğü ve Pendik veteriner kontrol enstitü müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan eğitim çalışmalarında arıcılar

Arıcılara Varroa ile mücadele eğitimi verildi

Sakarya İli Arıcılar Birliği, Sakarya tarım Müdürlüğü ve Pendik veteriner kontrol enstitü müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan eğitim çalışmalarında arıcılar “Varroa’ya karşı toplu mücadele nasıl yapılır konusunda bilgilendirildiler.

Toplantıya Sakarya İli Arıcılar Birlik Başkanı mustafa Ör, Pendik veteriner kontrol enstitü müdürlüğü Doç. Dr. Taraneh, Pendik veteriner kontrol enstitü müdürlüğü Dr. Hasan Hüseyin Ünal, Tarım Müdürlüğü Hayvan Sağlık Şube müdürü Asaf Doğangün ve arıcılar katıldı.
Pendik veteriner kontrol enstitü müdürlüğü Doç. Dr. Taraneh Öncel arıcıları Varroa hakkında nasıl mücadele edilecek hakkında bilgilendirdi.

Öncel bal arılarının en önemli paraziti olan Varroa, bal arıların hemolenfini emerek koloninin zayıflamasına, ileri aşamalarda ise diğer hastalıklara karşı daha duyarlı hale gelmesine ve koloninin sönmesine sebep olmaktadır. Bu zararlı ile mücadele de birçok ruhsatlı kimyasal preparat Varroa mücadelesinde etkili olmakta, ancak aynı etken maddenin yoğun kullanılması parazitin bu kimyasallara karşı bağışıklık kazanmasına neden olmaktadır. 

Bu kimyasalların bilinçsiz kullanımı arıların sağlıklarını tehdit ettiği gibi arı ürünlerinde kalıntı bırakarak insan sağlığını da tehlikeye sokmaktadır.

Son yıllarda araştırmalar, doğada kolay parçalanan doğal bileşikler oldukları için ve kimyasal kalıntı bırakmaması ve bağışıklık oluşturmaması gibi özelliklerinden dolayı bitkisel orjinli preparatlara odaklanmıştır dedi.

Pendik veteriner kontrol enstitü müdürlüğü Dr. Hasan Hüseyin Ünal ise arıların ilkbahar ve sonbahar bakımlarının düzenli olarak yapılmalı, kolonilerin beslenmesine özen gösterilerek zayıf düşmelerini önlemeli, kullanılan malzemelerin bulaşık olmamasına özen gösterilmelidir. Yavrulu çerçevelerin kovanlardan çıkarılması,Varroa’nın erkek yavru gözlerini tercih etmesi dikkate alınarak,bulaşık koloninin ortasına bir veya iki yarısı boş çerçeveye yerleştirilir.

İşçi arılar,bu çerçevelere erkek yavru gözü örmeye başlarlar. Ana arı buralara döllenmemiş yumurta bırakır. Varroa’lar da bu gözlere üremek için girerler. Bu çerçevelerin bal mumları alınarak kaynatılır. Böylece hem Varroa öldürülür hem de mum elde edilir. Bu uygulama mevsimde 3-4 kez tekrarlanmalıdır diye konuştu.

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, arıcılarla ilgili olarak yaptığımız eğitimde, Varroa ile toplu mücadele nasıl yapılır onunla ilgili olarak hocalarımız arıcılarımızı bilgilendirmiştir. 

Varroa mücadelesinde arıcılarımızın doğru ilaç ve doğru uygulama teknikleri yapmaları gerekmektedir ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER