Balkanlıoğlu Pamukova Eko Pazar Doğal Ürünler ve Ayva Festivalinin Açılışını Yaptı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, bu yıl 3. sü düzenlenen Pamukova Eko Pazar Doğal Ürünler ve Ayva Festivalinin açılışına katıldı

Balkanlıoğlu Pamukova Eko Pazar Doğal Ürünler ve Ayva Festivalinin Açılışını Yaptı

PAYDER (Pamukova ve Pamukova Ayvasını Tanıtma Derneği) tarafından organize edilen ve Pamukova Kaymakamlığı ile Pamukova Belediyesi'nin katkılarıyla yapılan festivale Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, SBB Başkanı Zeki Toçoğlu, Pamukova Kaymakamı Recai Karal, Belediye Başkanı Cevat Öztürk, STK yöneticileri, davetliler ve vatandaşlar katıldı. kocaali

15 Temmuz Demokrasi Meydanında yapılan festival saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlarken, Pamukova Müftüsü Celil Şimşek tarafından da bereket ve şükür duası yapıldı.
Ayvanın bölgenin her yerine ayrı bir güzellik kattığını ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Bölgemiz için tanıtım anlamında da son derece önemli bir ürün olan ayvamız ile birlikte, sebze ve meyve, buğday dâhil hepsinin yaşamsal olarak farklı bir yeri var. Zaman gelecek, insanoğlu paranın yenmediğini öğrenecek, uçağın, arabanın veya bilgisayarın midemize girmeyeceğini göreceğiz. Eğer gıda üretmezsek hayatta kalamayız. Topraklarımızı çok genişletme şansımız yok, ancak mevcut topraklarda en kaliteli gıdayı, en çok ve güzel üretmenin çarelerine bakmamız lazım.
Kur’an-ı Kerim’de, 'Rahmân'ın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak (ve düzensizlik) görüyor musun? Sonra tekrar tekrar bak; bakışların (aradığı çatlak ve düzensizliği bulamayıp) âciz ve bitkin halde sana dönecektir’ deniliyor. İnsanoğlu olarak bizler her şeye müdahalede bulunup son derece verimli, kaliteli toprakları maalesef endüstrinin, sanayinin ve binaların işgaline terk ediyoruz. Ecdadımız verimsiz tepelere evlerini kurarken, bizler en kıymetli topraklara binalar yapıyoruz.


Bizim hayatta kalmak için gıdaya ihtiyacımız olmasına rağmen, çiftçilerimizin ürettiği bu ayvanın ve diğer ürünlerin değerinde satılması da gerekiyor. Çiftçilerimiz buradaki kaliteli ve leziz ayvaları iki liraya satabiliyor, ama Avrupa'da 30 liraya kadar fiyat buluyor ve arada birçok aracı da faydalanabiliyor. İşte bu festivallerin faydası bir araya gelip, ürünün katma değerini arttırabilmenin, çiftçimizin daha çok nasıl para kazanabileceğinin peşinde olmamıza vesile olmasıdır. Pazarlama sorunu fazla olmayan ayvamızın çok daha iyi fiyatla, daha kaliteli pazar noktalarına ulaşması için bu konuda da kafa yormamız, kurumlarla istişare halinde bulunmamız önem arz ediyor.

Türkiye ve dünyadaki herkes en kaliteli ayvanın bölgemizde, Pamukova'da yetiştiğini bu gibi festivallerle birlikte duydular, ancak bunu çok daha geniş kitlelere tanıtmak bizlerin ve sizlerin boynunun borcudur. Cevat Başkanı kutluyorum. Değerli Başkan 3 yıldır ekibiyle birlikte uğraş veriyor. 'Her kim güzel bir çığır açar oradan insanlar fayda sağlarsa, o çığırı açan insanın sevabı devam eder. Ama kötü bir çığır açar ve insanlar da oradan kötülük ve günah işlerlerse, onun günahı da onun boynunadır’ hadisi de bizlere güzel öğütler veriyor. Burada güzel bir çığır açıldığını görmek bizleri mutlu ediyor, emeği geçenleri tebrik ediyorum.
Sakarya Valisi olarak ekibim ile birlikte, Pamukova ile ilgili yapılacak her şeye sonsuz destek sözünü veriyorum. Ben festivalimizin amacına uygun devam etmesini, hayırlara vesile olmasını, ayva üreticilerimize fayda sağlamasını, Pamukova'ya ve Sakarya'ya hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.
Protokol üyelerinin de konuşma yaptığı tören sonrası stantları dolaşan Vali Balkanlıoğlu, ilçe halkı tarafından yapılan yöresel yiyecek ve içeceklerin tadına bakarak, üreticilerden de bilgiler de aldı.

Sakarya Valiliği Basın Şube

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER