Baro Başkanı Burak’ın ‘Basın Bayramı’ mesajı

Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Baro Başkanı Burak’ın ‘Basın Bayramı’ mesajı

Baro Başkanı Burak’ın mesajı: 
“Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi, basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamıştır. Günümüzde ise artık basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri, iletişimin temel taşı, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracıdır. 

Çoğu zaman verdikleri emeği ve yaşadıkları zorluğu göremediğimiz basın mensuplarımızın meslek grupları arasındaki yeri son derece kıymetlidir. Demokratik sistemin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basınımızın toplumsal değerlere, hukuka ve basın meslek ilkelerine uygun şekilde kamuoyunu yaşanan gelişmelerden haberdar etmesi, halkımızı bilgilendirmesi, demokrasimizin gelişmesi ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün, “Basın, Milletin müşterek sesidir” ifadesi basının toplumu aydınlatması bakımından üstlendiği misyonu en güzel şekilde açıklamaktadır.

 
Bu duygu ve düşüncelerle; bıkmadan, usanmadan, zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren, başta ilimiz basın mensupları olmak üzere tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlar, çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar dilerim.”
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER