Başkandan Dünya Arıcılar Günü Açıklaması

Bu yıl 9. su kutlanan Dünya arıcılar gününde Sakarya İli Arıcılar Birliği başkanı Mustafa ÖR, yaptığı açıklamada Dunya arı  gününü kutladı.

Başkandan Dünya Arıcılar Günü Açıklaması

Başkan Ör, arıların çeşitli nedenlerle son yıllarda yok olması üzerine yapılan çalışmaları ve alınacak önlemleri anlattı. Özellikle tarım ilacı kaynaklı ölümlere dikkat çekti. Bu konuda tarımsal üretim yapan çiftçilere büyük görevler düşmektedir. Zirai ilaçların arıların uçuş yapmadığı aksam ve sabah erken saatlerde yapılması tavsiye etti. Arılar olmazsa tarımın yapılamayacağını ve ekolojik dengenin bozulacağını dile getirdi. Arı olmadan  tarım yazılamaz dedi. 

Yaygın olan baz istasyonlarının, yüksek gerilim hatlarının ve egzoz gazlarının verdiği kirlilik nedeniyle arılarda verim kaybı yaşanmaktadır. Başkan Ör, bunun son yıllarda toplu arı ölümleri ile de kanıtlandığını ortaya koydu.

Baz istasyonları da arıların yönlerini şaşırmasına, kovanlarına ulaşamamasına ve koloni çöküşlerine neden olarak arıcılığa ve doğal yaşama büyük zarar verdiğinin dile getirdi. 

Arıcılık ve sektörü için ekolojik dengenin korunması ve arıların korunması amacıyla her sene “Yaşam için Arı” sloganıyla Dünya Arı Günü’nü kutlamaktayız. Toprağa hiçbir zararlı etkisi olmayan arıcılık, aynı zamanda doğanın dengesini de koruyor. Bildiğiniz gibi arıcılık, toprağa bağlı olmayıp insanlara tek başına geçim kaynağı sağlayan ender meslekler arasında. Dünyamız her geçen gün doğal kaynakların yok edildiği ve var olanların da tahribata uğradığı bir surecide yaşamaktadır dedi.

Başkan Ör, Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz yıl Neonikotin etkili 3 ilacı yasakladı ve bazılarını da kısıtlama getirdi. Pestisid grubu ilaçların tamamen yasaklanması yada kısıtlanması ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup konuyla ilgili Türkiye Merkez Arı Yetiştiricileri Birliği ve Tarım ve Orman Bakanlığına teşekkür etti.

Mehmet KARAKAŞ

SIRADAKİ HABER