Bilgisayardan telefona dönüşüm yaşadık

Çelik, “Şu an içinde bulunduğumuz yıllar, bilgisayarların tabletleşmesi ve tabletlerinde cep telefonlaşması dönemi aslında. Artık bilgisayarımızı cebimizde taşıyoruz.

Bilgisayardan telefona dönüşüm yaşadık

Bu bize mobilize olma yeteneği kazandırdı” dedi. kocaali 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Büyükşehir Akademi’de dersler devam ediyor. Tarihi Alicanlar Konağı’nda gerçekleşen Gazetecilik ve Sosyal Medya Okulu dersinde konuşan Ersin Çelik, öğrencilerine günümüz teknolojisinden geçmişe yolculuğu paylaştı.

iPhone çıkışı
Ersin Çelik, “Şu an içinde bulunduğumuz yıllar, bilgisayarların tabletleşmesi ve tabletlerinde cep telefonlaşması dönemi aslında. Artık bilgisayarımızı cebimizde taşıyoruz. Bu bize mobilize olma yeteneği kazandırdı. Yolculuk esnasında maillerimizi kontrol edebiliyoruz veya gerekli bir işlemi hemen yapabiliyoruz. Mobil olmanın ve dijitalleşmenin seyrini ‘iPhone’ geliştirdi. Bu telefon çıkmadan önce ‘iPod’ adında eskiden bizimde kullandığımız walkmanleri bitiren bir cihazı ortaya çıkardılar. Bu cihaz küçük ve dokunmatik olmasının yanı sıra birçok müziği içinde barındırıyor. 2007 yılında ise her şeyi komple yıkacak bir devrim olan iPhone’lar tüm dünyada bir yenilik olmuştur” sözlerine yer verdi.

Microsoft 90’lı yıllarda
Konuşmalarına devam eden Çelik, “Diğer markalar bu gelişmeye ayak uydurmak için çok fazla değişim yaşadı. Ama bir telefon devi olan ‘Nokia’ bu değişime ayak uyduramadı. 90’lı yıllara baktığımızda Word, Excel, PowerPoint ve iletişimde Hotmail günleri. Microsoft yıllarca bu uygulamalarını kullanıma sundu. Ücretsiz olarak her bilgisayarda yer almasını önemsediler. Hotmail, insanların birbiri ile mailleşmesini 1996 yılında ortaya çıkarıyor. Bir yılda 8.5 milyon insana ulaşıyor. Şu an MSN tekrardan var olsaydı birçok uygulama olmayabilirdi. Çünkü günümüzde yaptığımız her çalışmayı MSN’de de yapabilmekteydik” ifadelerinde bulundu.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER