Çevremdekilere çeşme suyunu önereceğim

Sakarya Üniversitesi Maliye Bölümü öğrencileri Çevre Ekonomisi ve Mali İlişkiler dersi kapsamında SASKİ Tesisleri’ni gezdi.

Çevremdekilere çeşme suyunu önereceğim

Gezinin ardından açıklamalarda bulunan Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Yavuz, “Tesisleri gördükten sonra çevremdekilere çeşme suyunu kullanmaları yönünde önerilerim olacak” ifadelerini kullandı. kocaali

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından hayata geçirilen tesisler, öğrencileri ağırlamaya devam ediyor. Bu kapsamda son olarak Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Maliye Bölümü 3. Sınıf öğrencileri Çevre Ekonomisi ve Mali İlişkiler dersi kapsamında düzenlenen gezide Göl Tesisleri, Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisi, Adasu HES ve Karaman Atıksu Arıtma Tesisi’ni ziyaret etti. Tesislerde alanında uzman yetkililer tarafından bilgilendirilen öğrenciler, faydalı bir gezi gerçekleştirdikleri görüşünde birleşti. 

Çeşme suyu önerisi
Gerçekleştirilen gezi ile ilgili açıklamalarda bulunan SAÜ Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Yavuz, “Öğrencilerimizin Çevre Ekonomisi ve Mali İlişkiler dersi kapsamında öğrendikleri teorik bilgileri birebir yerinde görmelerini istedik. Bu gezi ile içmesuyunun hangi aşamalardan geçtiğini, temiz enerji kaynağı olan hidroelektrik santrallerinde çevreye zarar vermeden nasıl elektrik üretildiğini, atıksuların arıtılma aşamalarını gördük. Öğrencilerimiz bunları yerinde, SASKİ uzmanlarının bilgileri ışığında görmelerinin oldukça faydalı olduğu kanaatindeyim. Ben hali hazırda çeşme suyu tüketiyorum. Ama tesisleri canlı olarak gördükten sonra çevremdekilere de çeşme suyunu kullanmaları yönünde önerilerim olacak. Gezinin düzenlenmesinde katkı sahibi olan tüm SASKİ personeline ve bize bu imkânı sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Su içerken tereddüt etmeyeceğim
Maliye Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Nisanur Sever, “Gezinin bana çok şeyler kattığını söyleyebilirim. Öncelikli olarak çeşmelerimizde akan suyun ne aşamalardan geçtiğini öğrendim. Kullandığımız suyun nasıl ve nerede arıtıldığını gördüm. Hidroelektrik santralinde enerjinin nasıl üretildiğini görerek bazı şeylerin kulaktan dolma olmaması gerektiğini öğrendim. Yerinde görmek çok farklı bir şey. Keşke herkes bunu yapabilse. Sanırım artık çeşmeden su içerken tereddüt etmeyeceğim. Umarım herkes geziden benim kadar fayda görmüştür ve umarım herkes böyle bir gezi gerçekleştirir” derken, Maliye Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Ahmet Danış Keskin ise, “Sakarya’da su çeşmeden içilir’ sloganının neye dayanarak yazıldığını bu gezi ile daha iyi anladım. Tesislerde bize ikram edilen su kaynak suyu gibiydi” dedi.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER