Demircan Babaoğlu: Toplumdan pozitif anlamda bir

ayrımcılık değil; sadece ve sadece fırsat eşitliği istiyoruz”

Demircan Babaoğlu: Toplumdan pozitif anlamda bir

Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Kolları Başkanı Av. Gülben Demircan Babaoğlu; Kadınlar Günü ile ilgili yayınladığı mesajında; kadının toplumdaki öneminden bahsetti. kocaali 

Kadınlar Gününün nasıl oluştuğu hakkında bilgi veren Mehmet Şehit Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndaki Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Kolları Başkanı Av. Gülben Demircan Babaoğlu; Kadınlar Günü ile ilgili önemli bir mesaj yayınladı. Av. Gülben Demircan Babaoğlu mesajında şu bilgilere yer verdi: “8 Mart 1857’de Amerika'nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grev yaptı. Bu grevler sırasında çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçinin can verdi. Bunun üzerine 1910 yılında, Danimarka'nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin’in önerisiyle o günün, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesi olarak “Kadın Günü” olarak kutlanılması kararlaştırılmıştır. Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin'in önerisiyle 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda 8 Mart Tarihi "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlenmiştir. 1977’de, BM Genel Kurulunda ise bugüne “Kadın Hakları, Uluslararası Barış Günü” ismi verilmiş; buna gerekçe olarak da; Sosyal gelişim ve temel insan haklarının kullanılması için Kadınlara eşit hakların verilmesinin dünya barışını güçlendireceği savı sunulmuştur. Türkiye’de ise ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlanmış; 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapılmıştır. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından 1980-1984 yılları arasında herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmemesi haricinde, her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya devam etmektedir. 

Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneğimizin, Kadın Kolları Başkanlığı olarak bizler de; sadece ülkemizde değil; tüm dünyada insan olma sıfatları kadın kimliği altında zaman zaman örselense dahi, içinde yaşadığı toplumdan pozitif anlamda bir ayrımcılık değil; sadece ve sadece fırsat eşitliği istiyoruz. Yaşanabilecek bütün zorluklara rağmen hayallerinden ve hayatlarından vazgeçmemesi gereken, Peygamber Efendimiz Hz Muhammed Mustafa (SAV)’in “Cennet anaların ayakları altındadır” sözünün muhatabı, eli bereket, yüreği şefkat, gücü iman, ecdadı ehli irfan olan Müslüman Türk Kadınları başta olmak üzere,  değere ve hürmete layık tüm dünya kadınlarının gününü kutluyoruz. Milli Mücadele Dönemi sonrasında Cumhuriyetin ilanıyla başlayan süreç içinde Kadınlarımızın gerçek anlamda fiili ve hukuki olarak haklarını alabilmelerine fırsat tanıyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla yad ediyor; 93 Harbi diye anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında bir destan yazan Nene Hatun’a; onun ölümünden sonra bir şiirle seslenen merhum Şair Mithat Cemal Kuntay’ın dizeleriyle; bu vatan toprağının istikbali için canı pahasına mücadele eden o eşsiz kadınlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor, hepsine en kalbi sevgi, minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. “Bazen ne kadar benzemiyor kendine insan Erkek acaba kimdir? Eğer sen de kadınsan Ruhun adı olmaz; Ne kadınsın, ne de kızsın Bir tane değilsin Nene Hatun sayısızsın Evladı ölüm dersi alırken anasından, Hep anneler akmış Meriç’inden, Tuna’sından. Yurdunda şehit ülkesi vardır analardan Kaç bin kişisin git onu sor Dumlupınar’dan Tarihi yapanlar, bağıran fırtınalardır; Bazen de fakat sesleri çıkmaz analardır” dedi.
 

Levent CANDAN

SIRADAKİ HABER