Dikmen’de 112 Yıllık Keşkek Geleneği Devam Ediyor

Sakarya Hendek İlçesi Dikmen mahallesinde düzenlenen 112 keşkek festivalinde köy erkekleri imece usulüyle 30 ayrı kazanda yapılan keşkek vatandaşlara ikram edildi.

Dikmen’de 112 Yıllık Keşkek Geleneği Devam Ediyor
banner97

Hendek Dikmen Mahallesi muhtarlığı tarafından bir asırdan fazladır süren keşkek festivalinin bu yıl 112. si yapıldı. Hendek Dikmen Mahallesi Kültür ve Dayanışma Derneği, keşkek binasında hazırlanan keşkekler bir hafta önceden hazırlanmaya başlıyor. Özellikle odun ateşinde özel sobaların üzerinde 7 saat kaynatılan keşkek, daha sonra ateşten indirilerek hazır hale getiriliyor. Her yıl Ramazan bayramında yapılan keşkek festivali bu yıl yaklaşık 10 bin kişiye yakın vatandaş katıldı. 30 kazanda hazırlanan keşkek mahalleye kurulan masalarda vatandaşlara ikram edildi.

Köy heyetinden Sakarya Arı Yetiştiricileri birlik Başkanı Mustafa Ör, bizler oğuz Türklerinden kayı boylarından Çepni’yiz. Bu keşkek geleneğimiz 112 yıldır sürüyor. Her bayramda yaptığımız keşkek festivalinde tüm vatandaşlar imece usulü keşkekleri hazırlıyoruz. Türkiye’nin çeşitli illerinden ve yurt dışından festivale katılıyorlar burada bayramlaşmalar ve tanışmalar oluyor.

Keşkek festivalinde vatandaşlar hem bayramda tanıdıklarını görüyor hasret gideriyorlar. Festivale katılanlar, bizler yurt içi ve yurt dışından hem bayrama geliyoruz hem de 112 yıldır gelenek hale gelen keşkek festivaline katılıyoruz.  Köyümüze gelip akrabalarımızı ziyaret ediyoruz.
Keşkek festivaline gelenler köy meydanına kurulan tezgâhlar dan da alış veriş yapmayı ihmal etmiyorlar.

 Dikmen Köyü Muhtarı Menderes Ayvaz, Bu yıl 112. Keşkek festivalini yapıyoruz. Bir hafta önceden başladığımız hazırlığımıza, son olarak akşam kazanlarımızı kaynatarak vatandaşa bu gün keşkeğimizi ikram ettik. 10 kişilik bir keşkek hazırladık ve bu keşkek festivaline hem yurt içinden hem yurt dışından birçok vatandaşlar geliyor. Hazırladığımız keşkek festivali köyümüzde ki vatandaşların imece usulüyle hazırlıyoruz. B u festivalimiz bizden sonraki nesillerimizde devam ettirecek.

Nisanur KARAÇAY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER