Dumlupınar Denizaltısı Şehitleri’nin aziz hatıraları yaşayacak

Karasu Darıçayırı’nda Dumlupınar Denizaltısı Şehitleri Anıtı’nın açılış programında konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Vatanı, bayrağı, özgürlüğü adına can veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Dumlupınar Denizaltısı Şehitleri’nin aziz hatıraları yaşayacak

1953 yılında kardeşlerimizin şehadetlerinin kıyısında söyledikleri ‘Vatan sağ olsun’ sözleri hafızlarımızda ilk günkü gibi yankılanıyor. İşte biz; böyle engin yüreklere sahip ecdadın torunlarıyız. Biz son nefesinde ‘Vatan Sağ Olsun’ diyebilme cesareti gösteren yiğitlerin harman olduğu kadim toprakların emanetçisiyiz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Karasu Darıçayırı’nda Dumlupınar Denizaltısı Şehitleri Anıtı’nın açılış programına katıldı. 4 Nisan 1953 tarihinde Çanakkale Boğazı’nda 2’si Sakaryalı 81 şehidin aziz hatıralarını yaşatacak Şehitler Anıtı’nın açılışında Vali Ahmet Hamdi Nayir, Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Gölcük Donanma Komutanı Tuğgeneral Hasan Çankaya, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği kurucusu Salim Yarar, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık ile vatandaşlar yer aldı.

Rahmet ve minnetle
Sakarya Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği kurucusu Salim Yarar, “Hürriyetimize borçlu olduğumuz şehitlerimize gazilerimize minnettarız. Canlarıyla bedel ödeyerek bu topraklarda rahat yaşamamızı sağlayan şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum. Onların adının ebediyen yaşatılmasına vesile olan açılışın hayırlara vesile olmasını diliyorum” derken; Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık,  “Çanakkale Boğazı’nda denizaltında şehit olan askerlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Şehitlerimizin adının yaşatılması için yapılan Dumlupınar Denizaltısı Şehitler Anıtı’nın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Denizcilik tarihinin en acı vakası
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Dumlupınar Denizaltısı Şehitler Anıtı’nın açılışında olmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade ediyor, vatanı, bayrağı, özgürlüğü adına can veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 66 yıl önce Çanakkale Boğazı’nda batan Dumlupınar Denizaltısı’nda 2’si Sakaryalı 81 şehidimizi kaybettik. 1953 yılında denizcilik tarihimizin en acı vakası olarak kayıtlara geçen elim kazada kardeşlerimizin şehadetlerinin kıyısında söyledikleri ‘Vatan sağ olsun’ sözleri hafızlarımızda ilk günkü gibi yankılanıyor. İşte biz; böyle engin yüreklere sahip ecdadın torunlarıyız. Biz son nefesinde ‘Vatan Sağ Olsun’ diyebilme cesareti gösteren yiğitlerin harman olduğu kadim toprakların emanetçisiyiz. Şehitlerimizin aziz hatıralarının yaşatılacağı Dumlupınar Denizaltısı Şehitler Anıtı’nın açılışı vesilesiyle tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Özgürlüğümüzü şehit ve gazilerimize borçluyuz
Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Şehitlerimizin fedakarlıklarıyla kazandıkları topraklarda onların torunları olarak yaşıyoruz. Bugün özgür bir şekilde yaşayabiliyorsak şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir. Millet olarak bu durumun vefasını ve minnetini hep birlikte yaşıyor ve hissediyoruz. Atalarımızın bize emanet ettiği cennet vatanımız için can vermeye her zaman hazırız. Dumlupınar Denizaltısı Şehitleri Anıtı’nın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Protokol konuşmalarının ardından Dumlupınar Denizaltısı Şehitleri Anıtı’nın yapımında emeği geçen kişi ve kurumlara plaket takdim edildi.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 19:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER