Engelli Hakları Merkezi: Rektör Ferman’ı özür dilemeye davet ediyoruz

Sakarya Barosu Engelli Hakları Merkezi Başkanı Asena Aslan Burak yaptığı açıklamada,

Engelli Hakları Merkezi: Rektör Ferman’ı özür dilemeye davet ediyoruz

Bir TV programında engelliler ile ilgili sarf ettiği sözleri nedeniyle Beykent Üniversitesi Rektörü Murat Ferman’ı kınadıklarını belirterek, tüm engelli bireylerden ve ailelilerinden de özür dilemeye davet etti.

Sakarya Barosu Engelli Hakları Merkezi Başkanı Av. Asena Aslan Burak, Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman’ın katıldığı bir TV programında enflasyon hakkında değerlendirmelerde bulunurken enflasyonu “ailenin engelli çocuğuna” benzetmesine tepki göstererek, kınadı. 

Av. Asena Aslan Burak’ın açıklaması şu şekilde:
“Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman’ın katıldığı bir TV programında enflasyon hakkındaki görüşlerini açıklayan konuşmasında enflasyonu “ailenin engelli çocuğuna” benzetmesi şeklinde gerçekleşen açıklamasını Sakarya Barosu Engelli Hakları Merkezi olarak kınıyoruz.

Bu talihsiz, empatiden uzak, engelli bireylerin ailelerini ve bizzat engelli bireylerimizi derinden yaralayan açıklamanın tam metni ise; "Herkesin ortak bir anlayış beraberliğiyle, herkesin bildiği ama ifade etmediği ailenin özürlü çocuğu gibi idare ediyoruz çünkü ondan çocuk parası geliyor. Herkes bir şekilde yararlanıyor ondan. Çok şikayet ediyoruz, 'Yahu geceleri bağırıyor, çağırıyor, huzur bırakmadı, komşularla aramız bozuluyor' diyoruz ama aslında çocukcağız da hayatımızın bir parçası. Onun sayesinde özellikli yerlere girebiliyoruz, indirimli kart alıyoruz, çocuk parası alıyoruz, hak etmediğimiz şeylere ulaşıyoruz. Enflasyon böyle bir şey, enflasyonun biz suç ortağıyız.” şeklindedir.

Bu açıklama nedeni ile bizi en derinden yaralayan şeylerden bir tanesi, engelli her bireyin verdiği yaşam mücadelesinden, engelli ailelerin verdiği emek, çaba ve fedakarlıktan bir haber olarak varlığını sürdüren bir şahsın aynı zamanda bir bilim insanı olmasıdır.

Bir bilim insanından bizlerin beklentisi öncelikli olarak empati yeteneğinin kendisinde var olması, nerede ne şekilde konuşacağını bilmesi, toplumun hassas dengelerini gözetiyor olabilmesi, vicdanlı olmasıdır.

Sayın rektörce bu sözleri ile, engelli bireylerin ve engelli ailelerin onurlu yaşamaya dair verdikleri mücadeledeki azmin yanından geçemeyecek ve her şeyi kolayca elde etmiş kişilerin, zorlukla karşılaştıklarında, kendisini zorlayan bu durumdan, bu zorluk maddi anlamda kendilerine bir yarar sağlamaz ise ne olursa olsun bu zorluktan kurtulmak anlayışı ile hareket edecekleri de ortaya konulmaktadır.

Ülkemizde  sosyal  devlet anlayışı ile engelli bireylere ve ailelerine yapılan destekler asla yeterli seviyede olmayıp, engelli bireyler için en alt düzeyde kalmış devlet desteğinin engelli aileleri için geçim kaynağı  olmuş gibi bir anlayışı  benimseyen  ve engelli bireyler ile aileleri arasındaki ilişkiyi maddi  yararlanma boyutuna taşıyan, maddi ve manevi anlamda engelli bireylerin ve ailelerinin verdiği mücadeleyi görmezden gelen Beykent Üniversitesi Rektörünü kınıyor ve yaptığı bu konuşma nedeni ile gururu ve kalbi incinen tüm engelli bireylerimizden ve ailelerinden özür dilemeye kendisini davet ediyoruz.” 
 

Sakarya Barosu Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER