Erenler’de 2022’nin ilk meclisi gerçekleşti

Erenler Belediyesi 2022 Yılının ilk Meclis Toplantısını Belediye Başkanı Fevzi Kılıç’ın Başkanlığında gerçekleştirdi. 

Erenler’de 2022’nin ilk meclisi gerçekleşti

Erenler Belediyesi 2022 yılının ilk olağan Meclis toplantısı Belediye Başkanı Fevzi Kılıç Başkanlığında Belediye Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşti. Toplantıda 8 gündem maddesi karara bağlandı.

MHP Erenler Belediye Meclis Üyesi Nurgül Ada ve CHP Erenler Belediye Meclis Üyesi Özgür Paşaalioğlu ‘nun yaptığı gündem dışı konuşmaların ardından, 2022 yılına dair temennilerini belirtilen Belediye Başkanı Fevzi Kılıç şunları kaydetti; ‘Yeni yılın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Geçtiğimiz 2021 yılındaki yoğun çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bunun yanı sıra, zabıta ekiplerimizin fahiş fiyat denetimlerine başladığını ve zaman zaman Büyükşehir Belediyesi Zabıtalarıyla ortak denetim yaptıklarını belirtmek istiyorum. Zaten yarın da TBMM’de stokçuluk ve fahiş fiyatlarla ilgili bir görüşme olacak diye biliyorum. İnşallah bu yıl ülkemiz adına hayırlı ve güzel bir yıl olacaktır, buna kalpten inanıyorum.’ 
Gündem dışı konuşmaların ardından, 2022 yılının ilk meclisi 1. Gündem maddesinin görüşülmesiyle başlamış oldu.

YENİ SAKARYA GİŞELERİNDE İMAR PLAN DEĞİŞİKLİĞİ KABUL EDİLDİ
Anadolu Otoyolu üzerinde yapılması planlanan Yeni Sakarya Gişeleri ve Bağlantı yoluyla ilgili meclisin 1. Maddesinde yer alan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan Değişikliği teklifi kabul edildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Başkan Kılıç; ‘Şehrimizin hem trafik yoğunluğunu azaltacak, hem de kamunun yararına olacak bir işlem. Sakarya’mıza yeni bir otoban girişi kazandırarak, diğer şehir girişlerinin rahatlamasını sağlayacağız.’ dedi. 

KAPALI PAZAR YERİ’NDE KURA ÇEKİMİ YAPILACAK
Gündemin 2. Maddesinde yer alan ve Çarşamba ile Pazartesi sebze pazarı esnafının merakla beklediği Kapalı Pazar Yerinin faaliyete geçmesi hususunda önemli bir karar alındı. Karar öncesi konuyla ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Fevzi Kılıç; ‘Çarşamba Pazarı Sebze satan esnafımızla görüşmelerimizde sona geldik. Yarın yani 4 Ocak’ta, esnafımızla son görüşmemizi yapacağız ve mutabık kaldığımız konuları netleştirerek, kimin nerede yer alacağıyla alakalı kura çekme sürecine geçeceğiz. Bu kura çekme işlemini Noter ile görüştük ve 1 hafta içerisinde de bu kura ile yerlerin belirlenme işleminin biteceğini söyleyebilirim. Çarşamba Pazarında Sebze satan esnafımızı taşıdıktan sonra Pazartesi pazarıyla ilgili çalışmalarımıza başlayacağız. Hedefimiz ocak ayı sonuna doğru Çarşamba pazarının Kapalı Pazar Yerinde faaliyete başlamasıdır. Kapalı Pazar Yerinde de esnafımızdan elektrik-su-güvenlik-Tuvalet-Bebek Bakım odaları vs. gibi hizmetlerden ücret almamayı düşünüyoruz. Yapılacak son toplantıyla beraber bu kararlarımız da netleşecektir.’ dedi. Gündem maddesinin kabulüyle Kapalı Pazar Yerinin kura çekimiyle beraber esnafa tahsis edilmesi yetkisi Başkanlık Makamı ve Encümene verilmiş oldu.

Gündemin 3. Maddesinde yer alan ve her yıl rutin olarak Başkanlık ve Encümene Gayrimenkul satış ve devir yetkisi verilmesiyle beraber 4. Maddenin görüşülmesine geçildi. 4. Maddede sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere 112 Acil’e tahsis edilen Erenler Mahallesi 476 adadaki 1. No’lu parsele benzer şekilde, Yavuz Sultan Selim Caddesi ile 301 ada arasında yer alan taşınmazın kullanım hakkının da sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere tahsis edilebilmesi adına Meclis Başkanlığına ilgili tahsis yazısı havale edildi. Bu konuda 112 acilin Erenler İlçesinde yer almasının önemine değinen Başkan Kılıç; ‘Daha önce 112 acile bir yer tahsisi yapmıştık. Prefabrik şekilde binalarını da yaparak kendilerine teslim ettik. İlçemizde acil müdahale amacıyla 112 acil hizmetlerinin bir hizmet noktası olarak faaliyette bulunması önem arzetmekte.’ dedi.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN GEREKEN NEYSE YAPTIK VE YAPACAĞIZ
Son günlerde meydana gelen üzücü sokak hayvanı hadiselerine değinerek Meclisin 5. Maddesine açıklık getiren Belediye Başkanı Fevzi Kılıç; ‘Sokak hayvanlarımızla ile ilgili gereken neyse daha önce de yaptık yine yapacağız. Sokak hayvanlarımız bizlerle yaşamaya alışmış ve saldırgan olmadığı sürece hiçbir problem teşkil etmemekte. Fakat özellikle beslenmesi yasak veya saldırgan hale gelmiş hayvanlarımızı bilhassa köpekleri, yakalayarak Büyükşehir Belediyemizin barınağına götürmekteydik. Ve kanunun söylediği şekilde köpeklerin durumlarına göre 15 gün sonra tekrar alındıkları yere bırakmaktaydık. Fakat hem köpek popülasyonunun artması hem de şehrimizin büyümesi sebebiyle bazı noktalarda müdahale gerekti. Büyükşehir Belediyemizle yaptığımız görüşmede, ilçelerde tahsisle barınak amacıyla büyük alanlar verilebilmesi gündemde. Fakat biz bu görüşmeden bağımsız kendimiz, içerisinde büyük bir beslenme alanı da bulunan bir çözümü benimsedik. Bu çözümle ilgili Başkanlığımıza ve Encümenimize yetki verilmesi hususunda oylama yapacağız.’ dedi. Oy çokluğu ile 5. Madde Başkanlık ve Encümene yetki verilerek karar bağlanmış oldu.

Son 3 maddede de, sırasıyla Meclis 2022 Tatil Ayının belirlenmesi görüşülerek bu yıl da daha önceki yıllardaki gibi tatil yapılmaması kararlaştırıldı. Ardından 2021 yılındaki Sözleşmeli personelin aynı şekilde devam etmesi kararlaştırılarak, Denetim Komisyonu Üyelerinin seçimiyle 2022 yılının ilk meclisi sona erdi.

Erenler Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER