Evini Müze Yaptı

Sakarya'nın Karasu ilçesinde yaşayan 60 yaşındaki Yunus Çelik, çocukluk yıllarında çalışmak için Almanya'ya gitti.

Evini Müze Yaptı
HABERİN GALERİSİ
Evini Müze Yaptı

Evini Müze Yaptı

Burada 40 yıl boyunca çalışan Çelik, eline geçen her ürünü antika olacağı düşüncesiyle evinin bir köşesine koydu. Topladığı ürünleri yıldan yıla ülkesine getiren antika meraklısı, Türkiye'deki evini 700'den fazla antika ürünle adeta müzeye çevirdi. Parçalar arasında saat, radyo, mızıka, kantar, ustura, vazo, kumanya, mekik makinası ve buna benzer birçok ürün yer alıyor. Antika ürünleri evin dört bir yanına büyük bir özenle yerleştiren Çelik'e misafirlik için gelen dostları kapıdan girdiklerinde bu manzara karşısında büyük şaşkınlık yaşıyor.

Yunus Çelik, Antika merakı bende 40 yıl önce başladı. Önce bir kaç parça derken, 700 parça antika eşyası oldu. Bu noktaya kadar getirdim. Yelpaze çok geniş, bir yere takmadım kafayı. Ustura, mızıka, kantar, radyo, saatler aklınıza ne gelirse. 700'den fazla farklı dekor ve süs eşyası ile aletler bulunuyor. Vazolar, kumanya, tartı aletleri, halı mekikleri var. Buradaki en eski ürün kantarlardır. 1900'lü yılların ürünleri var burada. Burası tamamen tarih. Postane kantarları ve bir çok antika eşya bulunuyor.

Müzeyi İstanbul’dan ziyarete gelen Erol Karlı, evde 800’ze yakın antika eşyalar var, arkadaşımız çok büyük bir öz veriyle bu müzeyi yapmış ve bizde müzeyi gezdik inceledik gerçekten güzel şeyler var. Çocukluğumuzda gördüğümüz antika eşyaları burada tekrar görmüş olduk. Tarihe meraklı insanların gelip görmesini tavsiye ederim.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER