Fahri Tuna'dan: Orhan Camii Adapazarı'nın kalbidir

Restorasyonu tamamlanan Orhan Camii'nin 25 Eylül Cuma günü yeniden ibadete açılması nedeniyle şehrimizin önemli değerleriyle ilgili yazdığı portre ve özlü yazılarla tanınan yazar Fahri Tuna'nın Orhan Camiyi anlatan yazısı büyük beğeni topladı. 

Fahri Tuna'dan: Orhan Camii Adapazarı'nın kalbidir

Fahri Tuna'nın sosyal medya hesaplarından yayınladığı Orhan Camii yazısı şu şekilde: Orhan Camii Adapazarı'dır. Şehrin kalbidir. Tapu senedidir. Adapazarı'nda hayat Orhan Camii ile başlar, Orhan Camii ile yaşanır, Orhan Camii musallasında son bulur. 


Adapazarlı dünyaya Orhan Camii penceresinden bakar; öyle anlar öyle düşünür, öyle karar verir ve uygular. Orhan Camii 1325'ten bu yana bize, bizlere, Sultan Gazi Orhan Han'ın hem armağanı hem mirası hem de emanetidir. 
Orhan Camii, sokaklarında 17 dil konuşulan Adapazarı'nın çimentosudur. Birleştiricisi kaynaştırıcısı bütünleyicisidir.


Vali ile odacısı, büyükşehir belediye başkanı ile şoförü, genel müdürle çaycısı, patronla yanında çalışan ırgatı, memurla işçi, esnafla çiftçi, köylü ile şehirli onda bir'leşir, eşit ve aynı olur. Orhan Camii Adapazarı'dır her şeyiyle ama. (restorasyon sonrası, 25 eylül 2020 cuma günü, yeniden kavuşuyoruz orhan camii'mize.) (fotoğraflar: 1) 1901, sarkis athanassian, sbb arşivi, 2) 1935, yahya razi tunalı arşivi, 3) 1943 depremi sonrası, oğuz abasıyanık arşivi, 4) 2014, servet sezgin, fahri tuna arşivi, 5) 2015 kışı, orhan bektaş)

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER