Farklı olmazsanız dünya ile rekabet edemezsiniz

Mefkûre Okulları Erenler Kampüsü’nde bulunan Erenler Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya gelen Dr. Rüstem Keleş, “Sizler artık dünya vatandaşısınız.

Farklı olmazsanız dünya ile rekabet edemezsiniz

Yani ileride diğer dünya vatandaşları ile iş yapacak, onlarla rekabete gireceksiniz. Eğer siz farklı olmazsanız geleceğin dünyasında rekabet edemez ve öne geçemezsiniz. Unutmayın, Allah çalışana yardım eder. Çalışmadan, gayret etmeden başaramazsınız” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Mefkûre Okulları Erenler Kampüsü’nde yer alan Özel Erenler Fen ve Anadolu Lisesi’nde düzenlenen ‘Gelecek Bizden Ne Bekliyor?’ başlıklı konferansa katılarak öğrencilerle bir araya geldi. Keleş, günümüz ve geleceğin dünyasında beklenenlerle ilgili görüşlerini ortaya koyarak, öğrencilerin başarılı olabilmeleri için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine ilişkin tavsiyelerde bulundu. Program sonunda Keleş’e okul kurucusu Abdullah Eren tarafından bir plaket takdim edildi.

Çeşme suyu çok daha iyi
Dr. Rüstem Keleş, “Su yönetimi konusunda iddialı bir kurumuz. Çeşmelerinizden akan su dünya standartlarında, çok güvenilir, kaliteli ve mineral değerleri oldukça yüksek. Paketlenmiş suları kesinlikle kullanmayın. Bu suların hangi aşamalardan geçtiğini bilmiyorsunuz. Musluklarınızdan akan su ileri düzeyde arıtılıyor ve her anı uzmanlarımız tarafından takip ediliyor. Hazır su kullanmamanızı ve suyu musluktan içmenizi söylüyoruz çünkü Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahri Elmas ve ekip arkadaşlarının yaptığı araştırmada Sakarya’da ki çocuklarda çeşme suyu içen çocukların ishal oranının paketlenmiş su içen çocuklara göre daha düşük seviyede olduğu bilimsel olarak ortaya konuldu.”

Mikro plastik tehlikesi
Dünya Sağlık Örgütü tarafından plastik su şişelerinde yapılan araştırmaya değinen Dr. Rüstem Keleş, “Bu araştırma aralarında dünyaca ünlü markalarında olduğu 250 civarında şişelenmiş su üreticisi incelenmiş. İncelemeler sonucunda her bir şişede 330-350 civarında mikro plastik bulunmuş. Brezilya’da düzenlenen ve bizimde katıldığımız 5. Dünya Su Forumu’nda Birleşmiş Milletler Çevre Direktörü eline plastik su şişesini alarak dünya buna savaş ilan etmeli dedi. Emin olabilirsiniz ki biz kendi içmediğimiz, çocuklarımıza içirmediğimiz suları sizlere vermiyoruz. Bize güvenin ve suyunuzu musluklardan için. Suyunuz kirli diyerek hokkabazlık yapanlara kesinlikle inanmayın. Son derece bilimsel çalışarak dünya başkentleriyle aynı kalitede su veriyoruz” diye konuştu.

Lise hayatını ciddi alın
Fiziksel sınırların hala mevcut olduğunu ama dijital ve sosyal sınırların tüm dünyayı kapsadığını söyleyen Keleş, “Sizler artık dünya vatandaşısınız. Yani ileride diğer dünya vatandaşları ile iş yapacak, onlarla rekabete gireceksiniz. Lise öğrencisi olmak ne demek? Gelecekte bizi neler bekliyor? gibi soruları kendinize sormalısınız. Önünüzde giderek acımasızlaşan ve karışık bir dünya var. Lise hayatınızı ciddiye alır, kendinizi iyi bir üniversite eğitimine hazırlarsanız önemli bir adım atmış olursunuz. Eğer her şeyi akışına bırakır ve gerekli adımları atmazsanız hayat sizi sürükler ve bir kenara atar. Ondan sonra ne geriye dönüş olur, ne de keşkelerin bir faydası. Bu yüzden lisenin anlamını kavrayarak mutlaka dünyayla rekabet edebilecek iyi bir üniversite eğitimi almak için hazırlık yapın. Büyük bir şehirde üniversite kazanmak için odaklanın. Emin olun bu sizin için ikinci bir üniversite olacaktır” ifadelerini kullandı.


Vizyonunuza uygun meslek seçin
Keleş, “Kişisel vizyonunuzu belirleyin. Ne yapmak istiyorum ve ne olacağım sorularının cevabını şimdiden vermeye çalışın. Vizyonunuza uygun bir meslek seçimi yapın. Hangi meslek sahibi olursanız olun, ne eğitimi alırsanız alın tarihimizi, kültürümüzü, din ve inancımızı besleyen fikirleri okuyun ve bunlara sahip olun. Analitik düşünce yeteneğinizi geliştirmeye çalışın. Bunun için çokça sorgulayın. İmkânlarınız ölçüsünde ülkeleri ve şehirleri gezerek tanımaya gayret edin. Empati yeteneğinizi geliştirmek için uğraşın. En az bir yabancı dili ileri düzeyde öğrenin. Ahlakınızı bozan ve sizi yabancılaştıran insanlardan kaçın. Sosyalleşmeye özen gösterin ve dünyaya açık olun. Eğer siz farklı olmazsanız geleceğin dünyasında rekabet edemez ve öne geçemezsiniz. Unutmayın, Allah çalışana yardım eder. Çalışmadan, gayret etmeden başaramazsınız.”
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 16:10
SIRADAKİ HABER