Gazilerimize minnet borçluyuz

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Sapanca'da da Hükümet Konağı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan törenle kutlandı.

Gazilerimize minnet borçluyuz

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Sapanca'da da Hükümet Konağı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan törenle kutlandı. kocaali

Sapanca Hükümet Konağı önünde başlayan kutlama programına İlçe Kaymakamı Bilgehan Bayar, Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Mehmet Kütük, İlçe Emniyet Müdürü Hakan İzmir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nuri Dede, Muharip Gaziler Derneği Sapanca Şubesi yöneticileri, Çanakkale ve İstiklal Savaşları Şehit ve Gazi Yanıkları Genel Başkanı Fehmi Tanta ve yöneticileri, MHP Sapanca İlçe Başkanı Berat Taner, daire müdürleri ve amirleri, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ANITA ÇELENKLER KONULDU
Törende saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ardından Kaymakam Bilgehan Bayar, Belediye Başkanı Aydın Yılmazer ve Muharip Gaziler Derneği Sapanca Şubesi yöneticileri Atatürk büstüne çelenk sundu. Muharip Gaziler Derneği Sapanca Şubesi yöneticisi Hasan Fehmi Çorbacıoğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Çorbacıoğlu konuşmasında, “Bugün, Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasını müteakip bu savaşta gazi olan başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesini coşku ile kutluyoruz. Biz gaziler, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize göstermiş olduğu ilkeler ışığında bu aziz vatanın bir karış toprağına halel getirtmemek için vatan ve millet sevgisiyle canımızı feda etmeye şu an dahi hazırız” dedi. 
PROTOKOLDEN ZİYARET
Hükümet Konağı önündeki tören Bilgin Özkaynak Ortaokulu öğrencilerinden Neslihan Baltacı’nın okuduğu ‘Gazilerimiz’ adlı şiirin ardından sona erdi. Programın ikinci bölümünde protokol üyeleri Muharip Gaziler Derneği Sapanca Şubesi ile Çanakkale ve İstiklal Savaşları Şehit ve Gazi Yanıkları Derneği’ni ziyaret ederek bir süre dernek yöneticileriyle görüştü. Ziyaretin ardından Sapanca Kaymakamlığı’na bağlı Sosyal Destek Merkezi (SODEM) bahçesinde ikram verildi. Daha sonra öğlen namazına müteakiben Rüstempaşa Camii’nde şehitler ve gaziler anısına Mevlid-i Şerif okunmasıyla program son buldu.

Hamdi YULUG

SIRADAKİ HABER