Geyve’nin her yerinde SASKİ var

SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “Geyve’de önemli yatırımları hayata geçirdik. Atıksu Arıtma Tesisi’ni devreye aldık. İçmesuyu isale hatları inşa ettik.

Geyve’nin her yerinde SASKİ var

Taraklı ve Geyve’nin üst mahallerine bol su ulaştıracak 45 milyon lira değerindeki projede ise çalışmalarımız sürüyor. Geyve’nin her yerinde SASKİ var” dedi. İlçe İşletmeler Dairesi Başkanı Bayram Koncuk ise Geyve’de devam eden projelerle ilgili bilgiler paylaştı. kocaali

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) şehrin dört bir yanında altyapı hizmetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Geyve’de yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren İlçe İşletmeler Dairesi Başkanı Bayram Koncuk, Eşme ve Akdoğan Mahalleri’nde sürdürülen içmesuyu şebeke yenileme çalışmalarında sona gelindiğini belirtirken, yenileme çalışmalarının tamamlandığı Köprübaşı, Bağlarbaşı ve Akıncı Mahalleleri’ne kısa süre içerisinde yeni hatlar üzerinden su verileceğini söyledi.

Son bin 450 metre
Geyve’de yetersiz kalan eski hatları yenilediklerini belirten Koncuk, “Eşme ve Akdoğan Mahalleleri’nin mevcut içmesuyu altyapısı eskiydi. Su kaybı çok fazlaydı. Vatandaşlarımız mağduriyetler yaşıyorlardı. Bu nedenle harekete geçerek bölgenin 15 bin 450 metre uzunluğundaki içmesuyu altyapısını yenileme çalışmalarını başlattık. Şu ana kadar önemli mesafe kat ettik. Hattın 14 bin metrelik kısmı tamamlanmış durumda. Eşme sondajına uzanan 2 bin 300 metre uzunluğundaki hatta da yenileme çalışmalarımız başladı. Ekiplerimiz şu anda çalışmalarını belirli noktalarda sürdürüyorlar. İçmesuyu şebekesinin yenilenmesinin ardından bölge halkımız bol ve çok daha temiz içmesuyuna kavuşacak” diye konuştu.

Terfi merkezi yapılıyor
Koncuk, “Alifuatpaşa’nın üst kısmında yer alan Köprübaşı, Bağlarbaşı ve Akıncı Mahalleleri’nde de su problemleri yaşanıyordu. Bazı dönemlerde su dönüşümlü olarak veriliyordu. Sorunların önüne geçebilmek için 4 milyon liralık yatırımla bölgenin toplam 50 kilometrelik içmesuyu şebekesini yeniledik. Geyve deposundan beslenecek 3 adet depo inşa ettik. Hatlarımız şu anda hazır durumda. Gerekli testler yapılıyor. Testlerin tamamlanmasının ardından kısa süre içerisinde bu mahallelerimize yeni hatlar üzerinden su vermeye başlayacağız. Hırka Mahallesi ve Sarıgazi Mahalleleri’nde de eski içmesuyu şebeke hatları nedeniyle problemler yaşanıyordu. Geyve deposundan beslenen bu iki mahallenin 22 kilometrelik içmesuyu altyapısını yeniledik. Şu anda bir de terfi merkezi inşa ediyoruz. Çalışmaların tamamlanmasının ardından bu bölgemizde de su sıkıntısı yaşanmayacak.”

Önemli yatırımlar
Geyve’de önemli altyapı yatırımlarını hayata geçirdiklerinin altını çizen SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “25 milyon lira değerindeki Geyve-Pamukova Ortak Atıksu Arıtma Tesisi ile bölgeden Sakarya Nehri’ne evsel ve endüstriyel atıklar karışmıyor. Alifuatpaşa’ya daha kaliteli ve bol içmesuyu sağlamak için inşa ettiğimiz 17 kilometrelik içmesuyu isale hattını tamamladık. Bölgede ayrıca 2 adet terfi merkezi yaparak içmesuyu miktarını kontrol altına aldık. Muhtelif mahallelerde 19 kilometre içmesuyu hattı inşa ettik. 9 mahalleye yüksek teknolojiye sahip depolar kazandırarak içmesuyu kalitesini garanti altına aldık. Akdoğan ve Sekiharman Göletleri’nde bakım ve güçlendirme çalışmalarını tamamladık. Böylece tarımsal sulama ve hayvancılığa katkıda bulunduk. Taraklı ve Geyve’nin üst mahallerine bol su ulaştıracak 45 milyon lira değerindeki projede ise çalışmalarımız sürüyor. Bu proje ile Geyve’nin 21 mahallesinde içmesuyu anlamında 100 yıl hiçbir sorun yaşanmayacak” ifadelerini kullandı.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER