Hem Lezzet Hem Şifa Balkabağı Tatlısı

Sakarya’da özel yetiştirilen ve her mevsimin vazgeçilmez sebzelerinden birisi balkabağı.

Hem Lezzet Hem Şifa Balkabağı Tatlısı

Hem tatlı yapılarak tüketilen hem de çeşitli yemeklerde de  kullanılan bal kabağı adeta şifa dağıtıyor.,

Sakarya mutfağı zenginliğini yoğun göçler ve çeşitli etnik grupların bir arada yaşamasından alıyor. Yörükler, Kafkasya halkları, Balkanlar ve Rumeli göçmenleri, Bulgaristan ve Yunanistan’dan göçen muhacirler, Karadeniz’den, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelenlerin yemek kültürleri Sakarya mutfağının çeşitliliğini artırmıştır. Türkiye’de kabak denilince akla Sakarya ve balkabağı tatlısı gelir. 

Ustaların maharetli ellerinden yapılan kabak tatlılarının muhteşemliğini anlatmaya kelimeler yetmez. İyi balkabağının bayırda yetişmiş, sapının kuru ve dilimlerinin düzgün olması gerekiyor.

Bununla birlikte balkabağının faydalarıysa saymakla bitiremiyorlar. Mineral bakımından çok zengin olan balkabağı özellikle çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunuyor. Demir içermesi nedeniyle de kansızlığı önlüyor ve şeker hastalarıda hiçbir şekilde etkilenmiyor.

Kabağın uygun bir şekilde doğranmasından sonra bir gece önceden bire bir oranda şekere yatırılması, sabah çıkarılan kabakların kısık ateşte 5-6 saat pişiriliyor.

Tatlıda kullanılan kabak ne kadar sert olursa o kadar iyi sonuç alabilirsiniz. İsteğe göre kaymak, cevizle daha lezzetli olur. 

Ramazan ayının vazgeçilmez tatlılarından olan kabak tatlısını vatandaşlar bol bol tüketiyor kimi iftarla birlikte yiyor kimileri paket yaptırıp evlerinde yiyorlar.

Kabak yiyen vatandaşlar ise bazen özel olarak kabak tatlısı yemeğe geliyoruz bazende paket yaptırıp evlerimizde yiyoruz. Kabak tatlısının şeker hastalarına da etkisinin olmadığını söyleyen vatandaşlar bol bol kabak tatlısı tüketilmesi gerektiğini söylediler.

İşletme sahibi Bahattin Aydın, bizim kabaklarımız özel kabaklardır. Kabakları kendimize ait olan tarlada yetiştiriyoruz ve koyun gübresi veriyoruz. Kabaklarımız tamamen organik olarak yetişiyor. Kabakları 5-6 saat kaynatıyoruz ve iyi bir kıvama getiriyoruz. Kabak tatlısı tabiki ramazan ayının vazgeçilmez tatlılarından biridir. Kabak tatlısının da sağlığa bir çok faydasıda vardı. Özellikle şeker hastalığı olanlara asla yan tesir yapmıyor ve burada şeker hastası olanlarda sal kabağından rahatlıkla yiyorlar. Bal kabağının yanında kaymak ve çevizde olmazsa olmazlardan.

Nisanur KARAÇAY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER