Hocalı Parkı ve Anıtının Açılışı Yapıldı

1992 yılında Azerbaycan’ın Karabağ Bölgesi Hocalı kasabasında Ermenilerce gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybeden Azerbaycan Türkleri, Erenler Belediyesi tarafından yaptırılan Hocalı Parkı ve Simgesel Anıt açılışında törenle yâd edildi

Hocalı Parkı ve Anıtının Açılışı Yapıldı

Açılış ve anma programına Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün ve Prof. Dr. Mustafa İsen, Azerbaycan Milletvekilleri Ganire Pashayeva ve Sona Aliyeva, SBB Başkanı Zeki Toçoğlu, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, İlçe Belediye Başkanları, Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. kocaali


Saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Azerbaycan Milletvekilleri, bizim daha büyük ve daha güçlü bir birlikteliğe ihtiyacımız olduğunu, Hocalı katliamında hayatını kaybedenleri unutmayan Sakaryalılara minnettar olduklarını ifade ederken, onlar için hem park hem de anıt yaptıran Erenler Belediyesine de çok teşekkür ettiklerini belirttiler.


Programa katılan protokol üyeleri, Hocalı katliamına dair duygu ve düşüncelerini belirten konuşmalar gerçekleştirirken, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki binlerce yıllık dostluk ve kardeşliğin hiç değişmeden devam ettiği vurgusu yapıldı.
Azerbaycan Halkı ile "İki Devlet Tek Millet" olduğumuzu ve büyük bir tarihi geçmişimiz bulunduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, "26 yıl önce Ermenilerce katledilen soydaşlarımızın acılarını hala yüreğimizde hissediyoruz. Katliamda kaybettiklerimiz bizim milletimiz ve bizim kardeşlerimizdir, onları rahmetle anıyoruz. Rabbim bir daha böyle acılar göstermesin. 


Milletlerarası münasebetlerde haklının güçlü olması lazım, ancak şu anda kim güçlü ise o haklı oluyor. Sınırımızda yürüttüğümüz Zeytin Dalı Harekâtı sadece kendi güvenliğimiz açısından değil, dini ve milli bağımız olan kardeşlerimizin de güvenliği içindir. Oradaki operasyonumuz tamamlandığında, oranın gerçek sahipleri gelip tekrar vatanlarına ve yuvalarına kavuşacaktır. Türk Milleti kimsenin toprağına göz dikmez. Nerede bir zulüm varsa onu ortadan kaldırmak için mücadele eder.
Suriye’de Amerikalı general, terörist başının posterinin olduğu yerde örgüt elemanları ile görüşüyor ama bunlara terörist demiyor ve kendi isimlerini verdikleri şekilde lanse ediyorlar, PYD, YPG, vesaire. Bunları terörist olarak kabul etmiyorlar. Bize parayla bile satmadıkları silahları bunlara bedavaya veriyorlar. Ama Allah'a şükür ki, artık kendi milli ve yerli harp sanayi gelişti, güçlü bir ordumuz var ve İnşallah hepsini tarumar edeceğiz. İleride kıtalararası balistik füzeler dâhil çok daha gelişmişlerini yapmamız lazım ki, biz de hem güçlü hem de caydırıcı olalım" dedi.


Konuşmaların ardından protokol üyeleri, yapılan dualar eşliğinde açılan park ve anıtı gezerek incelemelerde bulundu.

Sakarya Valiliği Basın Şube

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER