İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Kurul, Sakarya’nın 2018 yılının 9 aylık döneminde gerçekleştirilen istihdam verilerini değerlendirdi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Kurul, Sakarya’nın 2018 yılının 9 aylık döneminde gerçekleştirilen istihdam verilerini değerlendirdi. Ayrıca, İŞKUR’un gençlerin ve kadınların işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak yeni programları görüşüldü.
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali İrfan BALKANLIOĞLU başkanlığında,  kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kurul, 2018 yılı 4. olağan Ekim ayı toplantısında İlin istihdam verilerini değerlendirdi. Ayrıca, İŞKUR’ un gençlerin ve kadınların istihdamını artırmaya yönelik yeni uygulamaya konulan “İşe İlk Adım” ve “İş’te Anne” projeleri hakkında kurul üyeleri bilgilendirildi.
İŞKUR aracılığı ile Sakarya’da 2018 yılının 9 aylık döneminde 17.650 kişi işe yerleştirildi.
Toplantıda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce 2018 yılının 9 aylık döneminde işverenlerden 28.824 kişilik işgücü talebinin alındığı, yine bu dönemde Kurum aracılığıyla 17.650 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu bildirildi. Ayrıca, İŞKUR’ un meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlarından yılın 9 aylık döneminde toplam 11.521 kişinin faydalandığı belirtildi. Söz konusu bu dönme içerisinde istihdamın desteklenmesi faaliyetleri için 37 milyon TL ödeneğin kullanıldığı ifade edildi. 
Kurs ve program desteklerinden yararlanan iş arayan sayılarında % 63 artış kaydedildi. 

İŞKUR Müdürü Tekin KAYA, kurul üyelerine yapmış olduğu sunumda, 2018 yılının 9 aylık döneminde 6.024 kişinin istihdam garantili programlardan yararlanarak istihdama katıldıklarını, geçen yılın aynı döneminde bu rakamın 3.699 olduğunu belirtti. İşsizlerin bir işyerinde meslek öğrenmeleri karşılığında 3 aydan 9 aya kadar ücretlerini İŞKUR’ un karşıladığını hatırlatan İŞKUR Müdürü KAYA, istihdam programlarının giderek yaygınlaştığını ve geçen yıla oranla % 63 ‘lük artışın olduğunu söyledi.
Yeni istihdam programlarından yararlanın…
Sakarya Valisi İrfan BALKANLIOĞLU, mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak, kaliteli meslek elemanlarını bütün işverenlerin aradığını ve bu nedende işgücünün kalitesini artırmak için ihtiyaç duyulan alanlarda daha fazla mesleki eğitim programlarının açılması gerektiği belirtti. 
Ayrıca, İŞKUR’ un istihdam teşviklerinin her geçen gün farklı sosyal kesimleri içine alan şekilde genişlediğini, 18-29 yaş aralığındaki yüksekokul ve fakülte mezunu gençler için “İşe İlk Adım Projesi” ile Çalışmak isteyen anneler için “İşte Anne Projesi” nin uygulamaya konulduğunu ve 2 ila 5 yaş arası çocuğu kreşe giden annelere de aylık 400 TL de “bakım desteği” ödendiğini ifade ederek, iş arayanları ve işverenleri söz konusu programlardan yararlanmaya davet etti.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Sakarya Valiliği Basın Şube

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER