İnsan Yetiştirme Sanatının Usta Sanatkârı Hz. Muhammed (s.a.)

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Dr. Öğr. Üyesi Şule Yüksel Uysal tarafından “İnsan Yetiştirme Sanatının Usta Sanatkârı Hz. Muhammed (s.a.)” konulu konferans gerçekleştirildi.

İnsan Yetiştirme Sanatının Usta Sanatkârı Hz. Muhammed (s.a.)

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda pandemi tedbirlerine uygun şekilde gerçekleştirilen ve Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanan programa İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı ile bazı öğretim üyeleri katıldı. Fakülte öğrencileri de konferansı ekranları başında takip ettiler.
Sunuculuğu Arş. Gör Zehra Özbek tarafından yapılan ve Öğr. Gör. İlyas Şanlı’nın Kur’ân-ı Kerîm tilavetiyle başlayan programın açılış konuşması, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından yapıldı. Prof. Dr. Bostancı konuşmasına, Mevlid-i Nebi haftasının hayırlı ve Peygamber Efendimizi daha iyi anlama ve anlatmaya vesile olması temennisinde bulunarak başladı. Peygamberimizin hayatın her alanında bize örnek olduğunu belirten Dekan Bostancı, “Peygamberimizin bir baba olarak kendi çocuklarıyla ilişkilerinde, bir dede olarak torunlarıyla olan ilişkilerinde ve ümmetinin diğer çocuklarıyla olan ilişkilerinde ve onlarla karşı göstermiş olduğu tavırlarında da bizler için çok önemli, müşahhas örneklikler vardır” şeklinde konuştu. Konuşmasında son zamanlarda Avrupa’da Peygamberimize karşı yapılan saygısızlıklara da değinen Bostancı, “Maalesef pek çok konuya geldiği zaman eleştiriye kapalı olan Avrupa konu peygamberimizle ve İslamla ilgili olduğu zaman bunun bir düşünce hürriyeti eylemi olduğunu söyleyebiliyor, böyle bir çelişkiye düşebiliyor.” dedi. 
Dr. Öğr. Üyesi Şule Yüksel Uysal ise konuşmasında Peygamber Efendimizin bilgi temeline dayalı, sevgiyle harmanlanmış, merhamet esaslı, ikna odaklı bir eğitim anlayışını benimsediğini belirterek, “Maalesef bugün biz eğitim derken biraz daha kaba, biraz daha sert, disiplinin daha yoğun hissedildiği bir eğitim anlayışını ister istemez benimsemiş görünüyoruz. Oysa Peygamber Efendimizin eğitimindeki temel öğelere baktığımızda sevgi, merhamet ve iknanın en temel unsurlar olduğunu görürüz.” dedi.  
Dr. Uysal, konuşması boyunca Peygamberimizden eğitimle ilgili bize nakledilen verilerden hareketle belirlediği on iki temel prensip hakkında bilgi verdi ve Hz. Peygamber ile çocuk sahabîler arasında geçen bazı örnek olaylar üzerinde durdu.

 

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER