İş Ve Sosyal Güvenlik Mevzuatlarında Güncel Uygulamalar

İş dünyasını ilgilendiren güncel gelişmelerle alakalı üyelerini bilgilendirmeyi önemseyen MÜSİAD Sakarya, bu kapsamda kentin üç önemli ismi ağırladığı bir toplantı düzenledi.

İş Ve Sosyal Güvenlik Mevzuatlarında Güncel Uygulamalar

MÜSİAD Sakarya Şubesinin düzenlediği “İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatlarında Güncel Uygulamalar” programında, İŞKUR İstihdam Destekleri ve Kısa Çalışma Ödeneği hakkında, SGK Prim Destekleri hakkında ve Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Dönem Değişikliği hakkında işadamlarına bilgilendirme yapıldı.

İş dünyasını yakından ilgilendiren, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş ve SMMMO Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ertuğrul Kocacık tarafından yapılan bilgilendirme toplantısına MÜSİAD Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu,  Yönetim Kurulu üyeleri ve işverenler katıldı. Toplantıda yapılan değerlendirmede istihdam teşviklerinin firmaların rekabet güçlerini artırdığına yer verildi.

İstihdam destek ve teşvikleri firmalarımızın rekabet güçlerini artıracaktır.

Açılış ve selamlama konuşmasını yapan MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, “Bugün aramıza katılan ve bizleri güncel şartlar konusunda bilgilendirecek olan Sayın Ertuğrul Beye, Tekin Beye ve Erhan Beye üyelerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatlarını her zaman takip edemiyoruz. Dikkat etmediğimiz oluyor, atladığımız oluyor. Sağolsun sevgili dostlarımız bizleri bu konuda bilgilendirecek. Hepimiz adına çok faydalı bir etkinlik olacağına inanıyorum. Devletimizin iş dünyamıza sağladığı özellikle İŞKUR’un istihdam destekleri ve SGK’nın sigorta prim teşvikleri firmalarımızın ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılmasına katkı sunacak, üretimin istihdamın ve ihracatın artmasına vesile olacaktır. Dolayısıyla, işverenlerimizi bu destek ve teşviklerden azami ölçüde yararlanmaya çağırıyoruz.

İŞKUR'UN İstihdam Destekleri Devam Ediyor

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, İŞKUR’un istihdam destekleri hakkında işverenleri bilgilendirdi. En az 2 sigortalı çalışanı olan işverenlerin yeni işe alacakları kişilerin 3 ay ile 6 ay arası ücretlerini İŞKUR’ un ödemeye devam ettiği hatırlatmasında bulundu. Üretimini azaltmasına rağmen istihdamını koruyan işverenlere kısa çalışma ödeneği desteği, Ekonomik daralma durumunda devreye sokulan Kısa Çalışma Ödeneğinin, işçileri korumaya yönelik bir tedbir olduğunu belirten İŞKUR Müdürü Tekin KAYA, işyerindeki faaliyetin kısmen veya tamamen durması halinde çalışanların maaşlarının Kısa Çalışma Ödeneği olarak İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandığını belirtti. 

Normal Çalışmaya Dönen İşyerlerine Prim Desteği

SGK Sakarya İl Müdürü Erhan Çavuş gerek kısa çalışma ödeneği gerekse nakdi ücret desteği alırken normal çalışmaya dönen işverenlere yönelik prim desteği verileceğini söyledi. Söz konusu iş yerlerinin 3 ay boyunca sigorta primlerinin hem işveren hissesi hem de sigortalı hissesinin işsizlik sigortası da dahil olmak üzere karşılanacağını belirten Çavuş, “İşyerleri normal çalışmaya döndüğünde primleri 3 ay boyunca işsizlik sigortası fonundan karşılanacak. Burada bazı şartlar var. 1 Temmuz 2020 öncesi firmanın kısa çalışma ödeneği başvurusu olması gerekiyor. Normal çalışmaya döndükleri tarihi takip eden aybaşından itibaren 31.12.2020’yi geçmemek kaydıyla primleri karşılanacak. Bir personel için azami teşvik tutarı 1.103,63 olacak. Program önümüzdeki hafta açılacak. İşverenler başvurularını yapabilecekler” dedi.

Her Ay Yerine 3 Ayda Bir Verilebilir

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ertuğrul Kocacık “Muhtasar ve Pirim Hizmet Beyannamesi Dönem Değişikliği hakkında bilgiler verdi. Muhtasar Beyanname ile Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin birleştirilmesiyle oluşturulan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 01.08.2020 tarihi itibariyle Türkiye genelinde uygulamaya açılmıştır. Zirai ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar hariç olmak üzere, çalıştırdıkları hizmet erbabı sayısı 10 ve daha az olanlar, muhtasar beyannamelerini, bağlı oldukları vergi dairesine önceden bildirmek şartıyla her ay yerine 3 ayda bir verebilirler. Türkiye genelinde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması ile birlikte sigortalı çalışanı bulunan mükelleflerin çalışanlarının prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini aylık olarak bildirmesi gerektiğinden aylık olarak Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi vermeleri gerekmektedir.”

Program soru-cevapların ardından fotoğraf çekimiyle birlikte son buldu.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER