Justinianus Köprüsü'nde Restorasyon çalışmaları devam ediyor

Sakarya’da bin 500 yıldır tüm ihtişamıyla ayakta duran Justinianus Köprüsü restorasyonu 2021 yılında tamamlanarak “Arkeopark” haline getirildiğinde tarihi eser turizmin odağı olacak. 

Justinianus Köprüsü'nde Restorasyon çalışmaları devam ediyor

Sakarya’da bin 500 yıl önce Doğu Roma İmparatoru 1. Justinianus tarafından yaptırılarak bu kişinin ismini alan Justinianus Köprüsü tüm ihtişamıyla ayakta duruyor. Yüzyıllar geçmesine  rağmen sırrı tarihçiler ve arkeologlar tarafından halen çözülmemiş olan köprü, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restore ediliyor.

Bir süre önce UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) Dünya Miras Geçici Listesi’ne giren ve bulunduğu Sakarya ili Serdivan İlçesinde “Beşköprü” olarak bilinen tarihi yapıda şu anda arkeolojik kazılar yapılıyor. Bakanlık yetkilileri, yapılan bu restorasyon çalışmaları sırasında köprünün bir “Arkeopark” haline getirilerek vatandaşın ziyaretine açılacağını açıkladı.

Serdivan Belediyesi’nden edinilen bilgilere göre, ayakları güçlendirilen ve çevresi ot, çöp gibi kalıntılardan temizlenerek Justinianus’un çalışma sonunda dev aydınlatmaların, kafe, bekleme salonu, rehberlik ofisleri, yürüyüş yollarının bulunduğu tarihin günyüzüne çıktığı muhteşem bir “Arkeopark” haline gelmesi bekleniyor. Justinianus Köprüsü 2018  yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmıştır.

Nisanur KARAÇAY

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER