Kara mürver projesiyle kadın istihdamına katkı

Akyazı Belediyesi tarafından başvurusu yapılan ve SUBÜ ile Akyazı Kaymakamlığı’nın da ortaklarından olduğu kara mürver yetiştirilmesine ve katma değerli bir ürüne dönüştürülerek satılmasına yönelik MARKA projesiyle sosyal yardım alan birçok kadına istihdam imkânı sağlanacak.

Kara mürver projesiyle kadın istihdamına katkı

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), Akyazı Belediyesi tarafından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında kabul edilen ‘Kadınlarımız Kara Mürver Yetiştiriyor Hastalığa ve Salgına Dur Diyor Projesi’nde ortaklardan birisi olarak yer alıyor. Toplamda 1 milyon 736 bin liralık bütçeye sahip projede Akyazı Kaymakamlığı da ortaklardan birisi olurken, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), Akyazı İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ak Belde Anonim Şirketi ise projeye iştirak ediyor. 

İlk istişare toplantısı yapıldı
Projenin hayata geçirilmesi için ilk istişare toplantısı Akyazı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir, Akyazı Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Öztürk, Ünal Gündüz ve Ali Özer, Ak Belde A.Ş. Genel Müdürü Feyzi Bora, SUBÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü’nden Arzu Saygıner Çil ile Akyazı Kaymakamlığı, Akyazı İlçe Tarım Müdürlüğü ve SATSO’dan temsilciler katıldı. Proje ile kara mürver yetiştiriciliği kapsamında sosyal yardım alan ve seçilen kadınlara SUBÜ Ziraat Fakültesi akademisyenleri tarafından eğitim verilecek. Halihazırda sosyal yardım alan 30 kadına arazi tahsis edilerek gelir sahibi olmaları sağlanacak. Akyazı’da kullanılan ve sahipli arazilerde ise üretim yapmak için 60 kişiye eğitim verilecek. Kara Mürver İşleme Tesisi kurularak sosyal yardım alan 6 kadının sürekli istihdam edilmesi sağlanacak. Arazi tahsis edilen ve kendi arazilerinde kara mürver üreten çiftçilerin ise kooperatif kurmaları sağlanacak. Kara mürverin kanser hücreleriyle savaşma, kan basıncını dengeleme, ateş düşürme ve daha birçok faydası bulunuyor.

 

Kocaali Haber

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2021, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER