Kaynarca Topçu Göleti’nde su tutulmaya başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Sakarya iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya,

Kaynarca Topçu Göleti’nde su tutulmaya başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Sakarya iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Sakarya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. 

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Sakarya ilimizde nasibini aldı.

Bu kapsamda Sakarya Kaynarca Topçu Göleti’nin tamamlanarak su tutulduğunu müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, gövde dolgusu tamamlanarak su tutmaya başlayan Sakarya Kaynarca Topçu Göleti’nde depolanacak su ile 3 bin 390 dekar tarım arazisinin sulanacağını açıkladı.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak
Temelden 20 metre yüksekliğe sahip Topçu Göleti’nin 975.000 m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizen Aydın, Topçu Göleti’nin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3.030.660 TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. ’dedi.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER