Kaynarcalı Kadınlar Kendi Elbiselerini kendi Dikiyorlar

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Kaynarca Belediyesin inde katkılarıyla  açtığı kurs merkezinde giyim kursu gören kadınlar, mağazalarda çok pahalı olan elbiseleri hem kendi elbiselerini dikiyor, hem de aile bütçesine katkıda bulunuyorlar.

Kaynarcalı Kadınlar Kendi Elbiselerini kendi Dikiyorlar

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin Kaynarca İlçesine açtığı meslek edindirme kursları bünyesinde faaliyet gösteren giyim kursuna devam eden kadınlar, kendi elbiselerini kendi dikiyorlar. Belediyenin kadınları meslek sahibi yaparak onları üretime dağil etmek için düzenlediği meslek edindirme kursları kış döneminde de aralıksız devam ediyor. Bir çok branşta devam eden kış kurslarına Kaynarcalı kadınlar yoğun ilgi gösteriyor.

Mağazalarda çok pahalı olduğu için alamadıkları elbiselerin malzemelerini kumaş pazarından alan kadınlar kendi elbiselerini kendileri dikiyorlar. 600-700 tl. bir elbiseyi 150 tl. mal eden kadınlar ev ekonomisine de katkıda bulunuyorlar.
Elif İşçi isimli kursiyer kadın, mağazada görüp beğendiğim 400 tl. olan elbiseyi pahalı olduğu için alamadım. Malzemelerini dışardan alarak kendim diktim ve 150 tl. mal ettim.
Hatice Kara, mağazada gördüğüm mantoya 500 tl. istediler ve bende dışardan kumaş alarak kursta hocalarınım yardımıyla kendi mantomu kendim diktim.
Kursta öğrenim gören yaşlı kadınlar ise öğrenmenin yaşı olmadığı söylediler ve kursta elbise dikmeyi öğreniyorlar.

Kurs öğretmeni Berrak Meriç, burada eline hiç iğne almayan öğrencilerimiz burada eline iğne alarak evinde her türlü ihtiyaçlarını giderebilecekleri kadar öğreniyorlar. Bazı öğrencilerimiz ise mağazalardan beğendikleri elbiseleri pahalı olduğu için alamıyorlar ve burada onların aynın modellerini çıkartarak kendilerine elbiseler dikiyorlar
Haber : ASLI ÇAM

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER