Kentsel Dönüşümde Örnek Projelere İmza Atmak İstiyoruz

Adapazarı Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında konuşan Başkan Mutlu Işıksu, “Kentsel dönüşümde örnek projelere imza atmak istiyoruz.

Kentsel Dönüşümde Örnek Projelere İmza Atmak İstiyoruz

Adapazarı’mızın bugünü ve yarınına uygun, milletimizin talebine cevap veren ve motive eden çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Adapazarı Temmuz Meclisi
Adapazarı Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı, koronavirüs önlemleri ile birlikte, Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Başkan Mutlu Işıksu’nun başkanlığında toplanan mecliste, maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet edildiği gözlenirken, katılımcıların ateşi ölçüldü, toplantıya meclis üyeleri ve basın mensupları alındı. Belediye Başkan Yardımcıları, bürokratlar ve misafirler ise meclis salonu dışında hazırlanan alanda meclisi ekrandan takip etti.

Gündem Dışı Konuşma
Mecliste gündem dışı konuşmalarda söz alan meclis üyeleri, Hendek’te Havai Fişek Fabrikası’nda yaşanan patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek yakınlarına ve şehir insanına başsağlığı temennilerini iletti. Başkan Mutlu Işıksu, “Çok üzüldük. Devletimiz tüm imkânlarını seferber etti. Umuyoruz ki bu üzüntüleri bir daha yaşamayız. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.” diye konuştu.

İmar ve Kentsel Dönüşüm Mesajları
Gündem dışı konuşmalarda İYİ Partili Meclis Üyesi Türker Ergül, Adapazarı Belediyesi tarafından Dernekkırı Bölgesi’nde uygulama çalışmaları süren imar planlarını eleştirdi. Ergül, bölgede bulunan vatandaşların uygulamadan memnun olmayacaklarına dair düşüncelerini paylaştı. Ergül’ün ardından söz alan İYİ Partili Meclis Üyesi Doğan Şen ise kentsel dönüşüm çalışmalarının önemine dikkat çekerek, Adapazarı’nın olası depreme hazır bir kent olabilmesi için acil önlemler alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Akbay’dan Işıksu’ya Teşekkür
CHP’li Meclis Üyesi Haluk Akbay, Adapazarı Belediyesi’nin koronavirüs salgını ile mücadelesinde önemli çalışmalara imza attığını dile getirerek Başkan Mutlu Işıksu’ya ve belediye çalışanlarına teşekkür etti. Şehir merkezinde estetik çalışmaların olduğunu aktaran Akbay, Aynalıkavak’ta tarihe saygı olarak yapılan Bakraç çalışması için Başkan Işıksu’yu tebrik ederken, Belediye Hizmet Binası’nın arkasında yapılan Su Saati çalışmasının daha yeşil olabileceğine dair önerilerini paylaştı. 

İmarda Çok Hassasız
AK Partili Meclis Üyesi Necdet Tömekçe, imar planı çalışmaları ile ilgili bilgiler paylaştı. Başkan Mutlu Işıksu’nun özellikle çok hassas olduğunu ve süreci bizzat Adapazarı ve Ankara’da takip ettiğini dile getiren Tömekçe, “Dernekkırı Bölgesi’ni sokak sokak çok iyi biliyoruz. O bölgede imar planları askıya çıkmadan önce ve sonra vatandaşlarımızla bizzat görüştük. İmar planları çalışması, kaçak yapılaşmaya karşı mücadeledir ve yapılmak zorundadır. Aynı partiden iki meclis üyesinden bir arkadaşımız imar planı yapılmasın derken, diğer arkadaşımızın kentsel dönüşümü önemseyin yaklaşımını açıkçası oldukça garipsedik ve çelişkili bulduk. Vatandaşımızın hizmet talebini yerine getirmek zorundayız ve çalışmalarımıza da devam edeceğiz. Yeşil alanlar ile ilgili de AK Parti’mizin hizmet dönemi içerisinde sadece şehir merkezinde Donatım Park ve Millet Bahçesi gibi daha birçok alanda yeşile verdiğimiz değer ortadadır. Bu konuda da çalışmalarımız sürecektir.” diye konuştu. 

Projeler Hayata Geçiyor
İmar planlarının oldukça zorlu çalışma olduğunun altını çizen Başkan Işıksu, “İmar planları ile ilgili çalışmalarımız hassasiyetle sürüyor. Yaklaşık 3 bin 600 haneyi etkileyen çalışmada 450 civarında itiraz var ve itirazlar komisyonda titizlikle değerlendiriliyor. Bölgemize de sürekli ziyaretlerde bulunduk. Vatandaşlarımızla birebir iletişimimiz var. Çalışmalarımızı vatandaşlarımızın taleplerini en iyi şekilde değerlendirerek sonuçlandıracağız. Kentsel dönüşümde de çok yoğun çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Her zaman ifade ettim. Kentsel dönüşümü belediye olarak tek başımıza hayata geçirmemiz söz konusu değil. Bu konuda hep birlikte, tüm paydaşlarımızla birlikte yürümemiz çok daha doğru olacaktır. Kat sınırlamalarını dikkate alarak vatandaşlarımızın lehine olacak şekilde çalıştık. Kentsel dönüşümde örnek projelere imza atmak istiyoruz. Adapazarı’mızın bugünü ve yarınına uygun, milletimizin talebine cevap veren ve motive eden çalışmalarımıza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

10 Madde Oylandı
Konuşmaların ardından 10 maddelik meclis gündemine geçildi. Gündemin ilk iki maddesi İmar ve Tetkik Komisyonu’na havale edilirken, 6 maddesi İmar ve Tetkik Komisyonu’ndan geldiği şekli ve oy birliği ile son iki madde ise yine oy birliği ile kabul edildi. 

Adapazarı Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı 5 Ağustos Çarşamba saat 14.00’da toplanacak. 


 

Adapazarı Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER