Kırımlılar; Kırım Tatar Sürgününün 75. Yılı andı

Sakarya Kırımlı Türkler Derneği Başkanı Vefa Coşkun; 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün 75. Yılı nedeniyle açıklamada bulundu. 

Kırımlılar; Kırım Tatar Sürgününün 75. Yılı andı

Açıklamasında; Kırım Tatarlarının tarihi vatan kırımın Rusya tarafından 1783 yılında ilk kez işkal edilmesi sonrası özellikle 19. Yüzyıl boyunca vatanlarını terk etmeye zorlanan Kırım tatarları kitleler halinde maruz bırakıldıkları zorunlu göçler ile Osmanlı Devletine sığınmak kaldığını ifade eden Sakarya Kırımlı Türkler Derneği Başkanı Vefa Coşkun; “Her türlü baskıya rağmen vatanlarında kalabilenler ise XX. yüzyılın ortalarına sürgünler katliamlar ve yaratılan suni açlıklara maruz bırakıldı yüz bilerce insanımız yok edildi. Bundan 75 Yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarları’nın evlerine zorla giren Sovyet askerleri 15 dakika içinde evlerini terk etmelerini emrettiler Kadınlar, kundaktaki bebekler, yaşlılar, hastalar, savaşamayacak durumda erkeklerden oluşan 423 bin Kırım Tatarı o gece Kırım’daki istasyonlardan hayvan vagonlarına istif edilerek vatanlarından 16 bin km uzaklıkta Ural Dağları Özbekistan, Kazakistan, Sibirya bölgelerine sürgün yolculuğu başladı. Bu çileli yolculuk bittiğinde o hayvan vagonlarının neredeyse yarısı boşalmıştı. Kırım Tatarları, sürgünde 195 bin insan kaybetti. Bununla da kalınmadı Kırım’daki medeniyetimize ait her türlü iz yok edilmeye çalışıldı okullar camiler yıkıldı bütün belgeler evraklar kitaplar arşivler yakıldı mezarlıklar bozuldu yer adları tamamen değiştirildi. Sürgün sonrası da hayatta kalabilenler vatanlarından uzakta her türlü olumsuzlara rağmen hayatlarını idame ettirebildiler vatanları Kırımı asla unutmadılar Kırıma müesseselerini yeniden kurmaya uğraş verdiler 

Dini ve milli bütün değerleri baskı altında olan Kırımlı Müslümanlar maalesef bugün dahi bütün dünyanın gözü önünde yok edilmeye çalışılmaktadırlar. Bizler Türkiye’de Yaşayan milyonlarca Kırımlı Kırımda kalan kardeşlerimizi ve vatanımızı hiçbir zaman unutmadık onları yok olmamak için gösterdikleri gayretleri hep destekledik Türk ve dünya kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmeye gayret gösterdik. Kırım’daki kardeşlerimiz milli ve dini değerlerini yaşatmak milli müesseselerini kurmak istiyorlar.Biz ‘de bütün kamuoyunu onların bu gayretine destek olmaya çağırıyoruz” dedi.
 

Levent CANDAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER