Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Sakarya’da olması gurur verici

Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Karasu Paralı köyünün düzenlediği iftar programına katıldı.

Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Sakarya’da olması gurur verici
banner97

Burak, iftarın ardından Paralı köyünde faaliyetlerini yürüten S.S. Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifini gezerek, Kooperatifin projeleri ve yapmış olduğu çalışmaları hakkında bilgiler aldı.
Kooperatifi gezdikten sonra açıklamalarda bulunan Baro Başkanı Burak, Paralı köyünün örnek bir köy olduğunu ve Paralı köyünde bulunan S.S. Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin projelerine devletin destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Sakarya’da olması gurur verici
Baro Başkanı Burak, “Paralı köyünde bulunan S.S. Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Türkiye’ye örnek olacak projeleri var. 2013 yılında kurulan ve 103 üyesi ile fındık alanındaki çalışmalarına devam eden Kooperatifin Sakarya’da olması da gurur verici.
Çünkü Kooperatif kendi imkânlarıyla, tamamen üreticinin desteğiyle bugün ortalama 700 ton fındık alım kapasitesine ulaşmış. Yine tamamen kendi üreticilerinin desteğiyle 600 m² 1000 ton depolama kapasitesine sahip işletme binaları vardır. Kalkınma Ajanslarına projeler göndererek iyi tarım için toprak analizleri yapan Kooperatif, kendi ekonomisine yön vermektedir. Mahsulünü depolayan, kurutma tesisi kurup, fındık ürünlerini kurutan, iyi tarım için sürekli proje üreten, Türkiye’de ilk ve tek kurulmuş fındık üreticilerini koruyup gözeten böyle bir köyün Sakarya’da olması hakikaten gurur verici” dedi.

Devletten destek alamıyorlar
“Ama ne yazık ki Kooperatifin projeleri devletten hiç destek alamamaktadır. Tarımı geliştirecek bu Kooperatifimize devlet desteği mutlak suretle verilip, ülkemizde yaygın hale getirilmelidir. Çiftçinin ve devletin el ele verip projeler üretmesi bu noktada çok önem arz etmektedir. Bölge Kalkınma Ajanslarına da projeler gönderen Kooperatifimiz hiç destek almadan buralara gelmiştir. Biz Sakarya Barosu olarak S.S. Kuzey Tarımsal Kooperatifimizin yanındayız, her türlü desteği vererek haklarını savunmak için elimizden gelene yapacağız. Umarım bu örnek köye ve nadir Kooperatife devlet eli uzanır ve Türkiye’de yaygınlaşır” diye konuştu.

Sakarya Barosu Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER