Madde Bağımlılığı ve İrade Eğitimi SGM’lerde konuşuldu

Büyükşehir Belediyesi tarafından SGM’lerde çocuklara ve ailelere yönelik olarak düzenlenen ‘Madde Bağımlılığı ve İrade Eğitimi’nde konuşan Aile Danışmanı Semiha Özgür Sezer, “İrade eğitimi gençlerimizin sorunları ile başedebilmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Madde Bağımlılığı ve İrade Eğitimi SGM’lerde konuşuldu

Gençlerimiz ancak bilinçli tepkiler verirse kendilerini tehlikelerden koruyabilir. Ailelerin yaklaşım ve tutumlarının her alanda olduğu gibi madde bağımlılığını da engellemede önemli rolü vardır” dedi. kocaali 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından Akyazı, Sapanca ve Geyve SGM’de ‘Madde Bağımlılığı ve İrade Eğitimi’ konulu 
seminer düzenledi. Seminerlerde çocuklara yönelik irade eğitimi sunulurken; velilere de madde bağımlılığına karşı alınacak tedbirler konusunda bilgiler verildi.

İrade yönetimi
Aile Danışmanı Semiha Özgür Sezer, “İrade eğitimi gençlerimizin sorunları ile başedebilmesinde önemli bir etkiye sahip. Hayır diyebilecek iradeye, doğru ile yanlışı ayırt edebilme becerisine sahip çocuklarımız olsun istiyoruz. Gençlerimiz ancak bilinçli tepkiler verirse kendilerini tehlikelerden koruyabilir. Ailelerin yaklaşım ve tutumlarının her alanda olduğu gibi madde bağımlılığını da engellemede önemli rolü vardır. Bu nedenle onların doğru bilgi ile çocuklarının hayatlarına dokunmalarına destek olacak eğitimler düzenliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Madde dostumuz değildir
Aile Danışmanı Sezer “Madde problemli ergenliğin sahte dostudur. Aile üyelerinin bilgilenmesi, tutumunda değişiklik yapması bazen tek başına bile etkili olmaktadır. Bilinenin aksine aile desteği minimal düzeye indirirse bağımlıya yardımcı olabilir. Hayat koşullarının zorlaşması bağımlıyı tedaviye iter. Kişinin maddeyi bırakma yolunda motive olması gereklidir, zor kullanma ile tedavi yapılamaz” dedi.

SBB Basın Şube Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER