Müsiad, SGK ve işkur Teşvikleri Programı Düzenledi

MÜSİAD Sakarya Şubesinin düzenlediği programda, İŞKUR İstihdam Destekleri ve Kısa Çalışma Ödeneği ile SGK Sigorta Prim Teşvikleri hakkında işadamlarına bilgilendirme yapıldı.

Müsiad, SGK ve işkur Teşvikleri Programı Düzenledi

İş dünyasını ilgilendiren güncel gelişmelerle alakalı üyelerini bilgilendirmeyi önemseyen MÜSİAD Sakarya, bu kapsamda kentin iki önemli bürokratını ağırladığı bir toplantı düzenledi. İş dünyasını yakından ilgilendiren, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya ile SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş tarafından yapılan bilgilendirme toplantısına MÜSİAD Şube Başkanı Yaşar COŞKUN,  Yönetim Kurulu üyeleri ve işverenler katıldı.

Toplantıda yapılan değerlendirmede istihdam teşviklerinin firmaların rekabet güçlerini artırdığına yer verildi. İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, İŞKUR’ un istihdam destekleri hakkında işverenleri bilgilendirdi. İŞKUR Müdürü KAYA, bu amaç doğrultusunda düzenlenen işbaşı eğitim programlarının, işverenlere, nitelikli işgücünü maliyetsiz yetiştirme fırsatı sunduğunu, çalışanlarını % 10 ila % 30 oranında yedekleme imkânı verdiğini bunun yanında işsizlere de meslek öğrenme ve tecrübe kazanma olanağı verdiğini ifade etti. İl Müdürü KAYA, İmalat ve bilişim sektöründe 6 ay, diğer hizmet sektörlerde 3 ay uygulanacak olan işbaşı eğitim programları ile yeni işe girenlere günlük 77,7 TL, aylık olarak da 2.020 TL olan asgari ücretin İŞKUR tarafından ödendiğini belirtti. Dolayısıyla, En az 2 sigortalı çalışanı olan işverenlerin yeni işe alacakları kişilerin 3 ay ile 6 ay arası ücretlerini İŞKUR’ un ödemeye devam ettiği hatırlatmasında bulundu. Üretimini azaltmasına rağmen istihdamını koruyan işverenlere kısa çalışma ödeneği desteği, Ekonomik daralma durumunda devreye sokulan Kısa Çalışma Ödeneğinin, işçileri korumaya yönelik bir tedbir olduğunu belirten İŞKUR Müdürü Tekin KAYA, işyerindeki faaliyetin kısmen veya tamamen durması halinde çalışanların maaşlarının Kısa Çalışma Ödeneği olarak İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandığını belirtti. Üretimini azaltan işverenlere, istihdamlarını koruyabilmeleri için İŞKUR’ un kısa çalışma ödeneği ile fırsat sunduğunu belirtti kocaali 

SGK prim teşvikleri 2020 yılına kadar devam edecek.
SGK Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan ÇAVUŞ da, sigorta prim teşvikleri hususunda işverenleri bilgilendirdi. İstihdamın arttırılması,  üretimin üzerindeki işçilik maliyetlerinin azaltılması için uygulanan birçok sigorta prim teşvikleri bulunduğunu belirten İl Müdürü ÇAVUŞ, SGK prim teşvikleri hakkında detaylı bilgi vererek, söz konusu prim teşviklerinin 2020 yılına kadar devam ettiğini ve bu teşviklerden işverenlerimizin azami derece de faydalanmasını beklediklerini belirtti.  Ayrıca, programı tertip eden MÜSİAD Başkanı Coşkun’a programa katılımından dolayı da MÜSİAD ailesine teşekkür etti.
İstihdam destek ve teşvikleri firmalarımızın rekabet güçlerini artıracaktır.

MÜSİAD Şube Başkanı Yaşar Coşkun, "Devletimizin iş dünyamıza sağladığı İŞKUR’un istihdam destekleri ile SGK’ nın sigorta prim teşvikleri firmalarımızın ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılmasına katkı sunacak, üretimin istihdamın ve ihracatın artmasına vesile olacaktır. Dolayısıyla, işverenlerimizi bu destek ve teşviklerden azami ölçüde yararlanmaya çağırıyoruz. İşkur İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK İl Müdürü Erhan Çavuş’a teşekkür eden Coşkun program sonunda Ahilik Tablosu Hediye ederek çalışmalarında başarılar diledi.
 

Sakarya MÜSİAD

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER