Öğrenciler Sakarya Müzesini İncelediler

Müzeler haftasında, İlk Okul 1. Sınıf öğrencileri, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi eserlerinin yanı sıra Roma ve Bizans dönemine ait mimari parçaların bulunduğu Sakarya Müzesini ziyaret ettiler.

Öğrenciler Sakarya Müzesini İncelediler

Gezi boyunca  müzede görevli arkeologlar tarafından, öğrencilere, Sakarya’nın milattan öncesinden Osmanlıya kadar bir çok uygarlığa ev sahipliği yaptı. Müzenin arkeoloji seksiyonunda Prehistorik Çağ, Roma ve Bizans dönemlerine tarihlenen, yörede bulunmuş eserler sergilenmekte. Bunların yanı sıra müzede yassı baltalar, pişmiş topraktan yapılmış kap kaçaklar, cam şişeler ve madeni eserler bulunmaktadır.

Müzenin etnografya bölümünü de öğrencileri gezdiren müze yetkilileri,  Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi eserlerine yer verildiği müzede, Etnografik eserler ise kesici ve ateşler silahlar, bakır eşyalar, çeşitli mühürler ve el işleridir. Ayrıca bir bölümde Atatürk’e ait bazı eşyalar yer almaktadır.
Müzeyi gezen öğrenciler müzede gördüklerini anlattılar. Özellikle öğrencilerin Atatürk köşesi ilgilerini çekti.

Rehber Öğretmen Çiğden Çopan, müzeyi gezipte görmek çocukların üzerinde çok daha etkisi olduğunu düşünüyorum. Çocuklarla birlikte müzeyi gezdik ve bizim için çocuklar için gerçekten çok güzel bir gezinti oldu. Çocuklar tekrar müzeye gelmez için can atıyorlar. Çocuklar burada arkeolojik kazılar yaparak nasıl çıkarılacağını da öğreniyorlar. Çocuklar müzeyi gezerken müzelerin  çok faydalı olduğunu ve geçmişi gördüklerini söyledi.

Çopan, çocuklar bölgedeki arkeolojik kazılar, yaşadıkları yerleşimin kültür varlıkları, defineciliğin kültür varlıkları üzerinde yaptığı tahribat, gibi bilgiler verdik. Müze bahçesinde kurulan yapay kazı alanında çocuklar arkeologlar eşliğinde kazı yaparak hecanla elde ettikleri buluntuları bilimsel kazı yöntemiyle belgelemeyi öğrendiler.

Sakarya Müzesi haftanın 6 günü açık olup sadece Pazartesi günleri kapalı oluyor. Müze ayrıca ücretsizdir.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER