Otopark ve Kent Meydanı inşaatı için sona gelindi

Sapanca Belediye Meclisi Şubat ayı Olağan Toplantısı’nda konuşan Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, Halk Eğitim Merkezi binasının yıkılarak bu alana kent meydanı yapılacağını açıkladı.

Otopark ve Kent Meydanı inşaatı için sona gelindi

Yılmazer, çarşı içinde de yol üstü otoparkların belli bir süreden sonra ücretli hale getirilmesi amacıyla çalışma başlatıldığını bildirdi. kocaali

Belediye Başkanı Aydın Yılmazer’in başkanlığında gerçekleşen Sapanca Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantısında gündemde yeralan 3 madde ele alındı. Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda ilk olarak, Gazipaşa Mahallesi Santral Sokak 79 ada, 19 numaralı parsel üzerinde yeni yapılan parka isim verilmesine yönelik imar komisyon raporu görüşüldü. Rüstem Paşa Mahallesi’nde bulunan “Şehit Pilot Üsteğmen İsmail Seralp Yalınpala” olan sokak isminin değiştirilmesi talebi de görüşülerek görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Toplantı gündem dışı gelen konuların görüşülmesiyle devam etti.

Altı otopark, üstü kent meydanı
Toplantıda Meclis üyelerine hitaben konuşan Başkan Aydın Yılmazer, Sapanca’nın kent meydanına ihtiyacı olduğunu belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı düzeyinde girişimlerimiz oldu ve izinleri almak konusunda çok yol kat ettik. Halk Eğitim Merkezi’nin olduğu 4 dönüm alan ve hemen arkasında lisenin önündeki yaklaşık 4.5 dönüm alan yani toplamda 8.5 dönümlük bir alana Sapanca Kent Meydanı projemizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yer altına 200 araç kapasiteli 2 katlı otopark, üstüne de kent meydanı yapmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Bakanlık 2 kere reddetti
Devam eden çalışmalar hakkında Meclis üyelerine bilgi veren Yılmazer, “Bu alan Milli Emlak’ın ancak eğitim alanı olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisli. Daha önce bu alanın eğitim alanından çıkarılması için 2 kere girişimde bulunduk ve kabul edilmedi. Ancak ısrarcı olduk. Bakanlık Müfettiş görevlendirerek inceleme yaptı. Eski hastane binasını ve Gazipaşa Mahallesi’nde 2 dönümlük bir yeri Milli Eğitim Bakanlığına vereceğiz. Buralar eğitim alanı olacak, karşılığında şuan ki Halk Eğitim Merkezi’nin bulunduğu alanı alacağız. Şuan işlemler devam ediyor. Bakanlıktan İl Milli Eğitime yazı gidecek, daha sonra ise planlarda tadilata gidilerek şuan ki Halk Eğitim Merkezi’nin bulunduğu alan eğitim alanından çıkarılacak. Bizde projemize start vereceğiz. Bu proje ile 5-6 milyon lira civarında bir yatırımı gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu. 

Çarşı içi parklar paralı oluyor
Yapılan çalışmalarla çehresi değişen Çarşı içinde sürücülerin araçlarını gelişi güzel park etmelerinden dolayı esnafın mağdur olduğunu kaydeden Yılmazer, “Arkadaşlarımız esnaflarımızdan gelen talepleri değerlendirdi ve belli bir dakikaya kadar ücretsiz olacak şekilde yada sembolikte olsa bir park ücreti alarak bu sorunun önüne geçmeyi planlıyoruz. Şuan bu konu ile ilgili altyapı çalışması gerçekleştiriyoruz. Buradaki öncelikli amacımız belediyeye gelir elde etmek değil bir sorunu çözüme kavuşturmak” dedi.
Uygulamanın şeklinin Esnaf Odası başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları, esnaf ve vatandaşla görüşülerek şekilleneceğini belirten Başkan Yılmazer, “Karşılıklı istişare sonucunda uygulamaya son şeklini vereceğiz. Otopark görevlileri veya otomatlarla yöneteceğimiz bir sistem olacak. Şuan ki düşüncemiz belli bir süreye kadar ücretsiz daha sonra ufak bir ücret uygulaması yönünde. Dediğim gibi burada önemli olan gelir elde etmek değil sorunu çözmek. Ayrıca uzun süreli parklar için Sapanca Turizm Fakültesi altındaki kapalı otoparkı hizmete almak istiyoruz” diye konuştu.

Sokaklara numara geliyor
İlçedeki sokak isimlerini kaldırılarak numara sistemi getireceklerini açıklayan Aydın Yılmazer, Belediye İmar Müdürlüğü’nün konu hakkında altyapı çalışmaları yapıldığını ifade eden Yılmazer, “Sistemin sorunsuz bir şekilde hayata geçirilebilmesi için arkadaşlarımız çalışıyor. Bu yıl veya 2019 yılında tüm mahallerde sokak isimlerini kaldırarak numara sistemini getireceğiz. Örneğin serdar sokak yerine 1001. Sokak kullanılacak. Tüm gelişmiş şehirler bu sisteme geçmiş durumda. Bizlerde inşallah adım adım geçeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Hamdi YULUG

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER