Radyo Tamircisi Mutlu; “Radyonun Carıltısı, Plağın Cırıltısı”

Sakarya’da yaşayan Enver Mutlu(72), nostaljik pikapları  tamir ederek kullanılır hale getiriyor.

Radyo Tamircisi Mutlu; “Radyonun Carıltısı, Plağın Cırıltısı”

10 metrekarelik atölyesinde Pikap, eski radyo ve eşyaları da sergileyen Demirel, dükkânını ziyaret edenleri geçmişte yolculuğa çıkarıyor.

Sakarya Adapazarı Cumhuriyet Mahallesi şevket bey pasajında çıraklığından beri radyo ve pikap tamirciliği yapan 72 yaşındaki Enver Mutlu, gelişen teknolojiye ve görsel medyaya rağmen ayakta kalmaya çalışıyor. Sakarya’da tek olan nostaljik pikap tamircisi 60 yıldır mesleğini severek sürdürüyor.

“HER BİRİNİN HİKAYESİ VAR”

Radyoların günümüzde eskisi kadar rağbet görmediğini ancak meraklılarının olduğunu söyleyen Mutlu, şöyle devam etti: “Antika eşyaları sevenler satın alıyor ve  tamir ettiriyor. Radyo kültürünü önemsiyorum, yayılmasını istiyorum. Ne varsa eskilerde var. Ahşap olması insana zevk veriyor. Her birinin aslında bir hikayesi var, bu radyolar ve pikaplar zamanın, tarihin tanığı aynı zamanda” diye konuştu. Eski radyoların ve pikapların tamirinin zor fakat zevkli olduğunu belirten Mutlu, çocukluktan gelen radyo merakı sayesinde zorlukları aştığını vurguladı.

Dükkanında bulunan eşyaların çarşıya gelen vatandaşların ilgisini çektiğini aktaran Mutlu, “Nostalji yaşamak, zaman tünelinde yolculuğa çıkmak isteyen vatandaşlarımız dükkanımıza gelebilirler. İlla alışveriş yapmaları gerekmiyor. Gelsinler çayımızı kahvemizi içsinler” ifadelerini kullandı.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER