Sakarya Barosu seçimlerin ertelenmesinin iptali için başvuruda bulundu

Sakarya Barosu, İçişleri Bakanlığı, İl Hıfzıssıhha Kurulu ve YSK'nın baro genel kurullarını 1 Aralık'a kadar erteleme kararının iptali için il seçim kuruluna itirazda bulundu ve İdare Mahkemesi’ne kararın iptali yönünde başvuru yaptı.

Sakarya Barosu seçimlerin ertelenmesinin iptali için başvuruda bulundu

Sakarya Barosu, baroların genel kurullarının İçişleri Bakanlığı genelgesi, İl Hıfzıssıhha Kurulu ve YSK’nın kararıyla ertelenmesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Sakarya Adliyesi önünde Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak tarafından yapılan basın açıklamasında, Başkan Yardımcısı Av. Osman Ayar, Genel Sekreter Av. Ümit Fırtın, Sayman Av. Talha Toçoğlu ve yönetim kurulu üyeleri yer aldı.

İptal kararı yasaya aykırı
Baroların genel kurulların ertelenmesinin hukuka aykırı olduğunu kaydeden Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, kararın iptali için başvuruda bulunduklarını ifade etti. Burak, “Baroların Genel Kurul resmi süreçlerinin başlamasından bir gün önce, Sağlık Bakanlığı’nın yazısı üzerine alındığı belirtilen İçişleri Bakanlığı’nın 02.10.2020 tarihli “tavsiye” genelgesi ve İl Hıfzıssıhha Kurulları’nın 02.10.2020 tarihli kararlarıyla açıkça yasaya aykırı olarak kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin genel kurullarının 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesine karar verilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu tarafından da 02.10.2020 tarihli karar ile il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarının karar alması halinde baro genel kurullarının yapılamayacağına hükmetmiştir. 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 82. Maddesi Baro Genel Kurulları’nın son rakamı çift olan yıllarda olmak kaydıyla iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde toplanacağını düzenlemektedir. Yasal hüküm, önce tavsiye genelgesi ile, akabinde İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla ve son olarak da YSK kararı ile çiğnenmiştir” dedi.

Hukuki bir değerlendirme yapmak mümkün değil
Başkan Abdurrahim Burak, “1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda Hıfzıssıhha kurullarının genel kurul erteleme yetkisi bulunmamaktadır. Hal böyleyken yasayla getirilen bir düzenlemenin genelge, kurul kararı gibi işlemlerle ortadan kaldırılması açıkça hukuka aykırıdır. Hukuka aykırı olarak alınan hıfzıssıhha kurulu kararlarını dayanak alarak baro genel kurullarını iptal eden ancak aynı kararında siyasi partilerin kongrelerini yapmalarında sakınca bulunmadığını beyan ederek virüsün toplantı seçtiğini ortaya koyan YSK kararı hakkında ise hukuki bir değerlendirme yapmak maalesef mümkün değildir” ifadelerine yer verdi.

Avukatların iradelerine ipotek koyuluyor
Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının açıklandığı tarihin 10 Mart olduğuna işaret eden Burak, “10 Mart’tan bu yana aradan geçen sürede, baroları parçalama kanunlarından düğünlere, siyasi partilerin kongrelerinden mitinglere ve açılışlara kadar hiçbir “etkinliğin” ertelenmediği ülkemizde baro seçimlerinin ertelenmesi, oy vermek ve baronun organlarını belirlemek yetkisine sahip bütün avukatların iradelerine ipotek koyulması anlamına gelmektedir. Bu hukuk tanımazlığın seçme ve seçilme hakkını keyfi olarak ortadan kaldırması bakımından hukuk güvenliği ilkesine ve demokrasimize telafisi imkansız zararlar vereceğini tarih önünde yetkililere bir kez daha hatırlatıyoruz” diye konuştu.

Tüm hukuk yollarına başvurmayı sürdüreceğiz
Burak, “Sakarya Barosu olarak, bu hukuksuzluğa karşı, il seçim kuruluna itiraz ettiğimizi ve İdare Mahkemesi’ne de yürütmeyi durdurma talepli başvuru yaptığımızı tüm meslektaşlarımıza ve kamuoyuna bildiririz. Hukuk devleti ilkemizi yok sayan bu karara karşı tüm hukuk yollarına başvurmayı sürdürecek ve yasal süreçleri sonuna kadar takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sakarya Barosu Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER