Sakarya'dan 35 ülkeye liderliğe uzanan başarı öyküsü

O hem katma değer sağlıyor hem döviz girdisiyle ülke ekonomisine değer katıyor.

Sakarya'dan 35 ülkeye liderliğe uzanan başarı öyküsü

Sakarya'nın ve ülkemizin tanıtımını da dürüst ticaret ve kaliteli farklı ürün konsepti ile yılın bir çok zamanı 2 vardiya ve bazen 3 vardiya çalıştıklarını söylüyor. Büyük bir istihdamın dışında, ticaretle gönül elçisi de oluyor.  kocaali

"200'e yakın baharat üretimiyle taçlandırmış durumda"
Evet! Tufan Baharat'dan söz ediyoruz. Tam üç nesildir dededen babaya, babadan oğula süre gelen yaklaşık 70 yıllık bir şirketten söz ediyoruz. Ahilik geleneğinden gelen ticari edeple yoğrulan Sakarya Turan Baharat işletmecisi Orhan Tufan, ülke ekonomisine katkıyı üretim, paketleme ve entegre tesisleriyle, Arge çalışmalarının meyvelerini de tam 35 ülkeye ihracat yaparak topluyor. ülkemize döviz girdisi sağlayıp, iş istihdamına 25 kişilik ekibiyle katkı vermenin de gururunu yaşıyor. Kişisel gelişimini, şirketin büyümesine, farklı pazarlara açarak üç nesildir gelen şirketin üzerine koyarak, baharat sektörüne farklı bir renk katarak, rekabetçi kimliğiyle Tufan Baharat Sakarya'dan dünyaya açılan pencere olarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.Soframızda kullanılan telem baharatların dışında Türk ve Dünya Mutfaklarının tercih edilen karışımlarını da üreten ve bu ürünleri yüzde yüz katkısız pazara sunan Tufan Baharat Özellikle Amerika ,Avrupa ve Orta Doğuya, aktüel farklı ürün gamıyla ses getiriyor. Milli ve yerli bir duruş sergileyen Tufan Baharat, tatlı kırmızı toz biber ile başlayan öyküsünü bugün 200'e yakın baharat üretimiyle taçlandırmış durumda. Doğal, tamamen sağlıklı, şifalı ürünleri öncelikle kendisi ve çevresine kullandırıyor. Sakarya Erenler Topça ve Pamukova'da bulunan üretim, paketleme ve ihracat olarak üç kulvarda koşarak, dışa bağımlılık dan kurtulduğu için baharat sektörün de  tedarikçi sıfatını da koruyor. 'yalnızca iyi baharat sağlıklıdır' sloganıyla 5 gr'dan 50 kg'ye kadar ürünleri pazara sunuyor. Amazon gibi dünya devi online alış-veriş sitelerinde Dünya devi firmalarla başa baş rekabet ediyor. Ülkemizin bir çok prestijli yerinde satış ağı oluşturan firma yurt içi ve yurt dışında kendi markaları ve private label olarak Yüzlerce firmaya hizmet veriyor. Amerika, Hollanda, Almanya, Bae, Suudi Arabistan İsviçre, Bosna Hersek, Arnavutluk, Yunanistan, Makedonya, Romanya, Kuzey Irak ve toplam 35 ülke de Sakarya'da faaliyet gösteren Tufan Baharat ürünleri bir çok kültürlerin yemeklerine lezzet katıyor. 

TUFAN: "Sağlıklı ürünlerimiz ile Dünya'daki yerimizi aldık"
Tufan Baharat İşletme Sahibi, başarılı ve genç iş adamı "Üretim, Millî ve Yerli Sermaye" üstüne basa basa söyleyen vatansever Orhan Tufan, "Ülkemiz zorlu bir ekonomik süreçten geçiyor. Üretmezsek tükeniriz. Biz yerli ve milli sermaye ile iş istihdamına katkı vererek, sağlıklı ürünlerimiz ile Dünya'daki yerimizi aldık. Terör sadece silahlarla olmuyor, gıda terörü diye insanlığın sağlığını en direk etkileyen bir konu var. Biz sosyal sorumluluk çerçevesinde ve doğru, dürüst sağlıklı ürünlerimizle insan sağlığına da katkı veriyoruz., Dünya'daki baharat pazarını kaybettik gibi bir durum söz konuşu o yüzden daha çok çalışmalıyız. Değerli gıda ve tohum gelecek de pırlantadan, elmastan daha değerli olacak. Ülkemizdeki tarımsal üretimin 3 kuşaktır gelişimini takip ederek tüm süreçlerde gerek üretici gerek ambalajlayıcı gerek ihracatçı olarak her safhasını ayrı ayrı yaşamış bir firma Tufan Baharat; bu süreç yaşanırken dün üretilen bir çok ürünün artık ithal edildiğini  görmek heyecanımızı kırmak yerine bizi daha da kamçılıyor. Sektörel olarak Hindistan’a Çin’e bakınca yeni politikalar geliştirmeliyiz demeden edemiyoruz. Üretim ve üretilen ürüne sahip çıkmak değerli ürün üretmek bir sorumluluk aslında. Her gün kötü gıdalardan sebep yüzlerce, binlerce insanımız hastalanıyor ve maalesef ölüyor. Sağlıksız, kalitesiz ürünlerle zehirlenmeyelim" şeklinde de çok önemli mesajlar verdi. Tufan Baharat Genel Müdürü Orhan Tufan'ı dinlerken; israf edilen dökülen ürünlerden sorumluluğumuzdan tutun  zaten azalan tarımsal üretime birde çöp olan ürünler eklenince gelecek endişesi daha da karartıyor yarınları.
 

Levent CANDAN

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER