Sakarya geleceğin güçlü şehri olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un Sakarya’ya teşrifleri ile birlikte bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

Sakarya geleceğin güçlü şehri olacak

Sel felaketinden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunan Bakan Kurum “Karasu ve kocaali ilçelerimizle ilgili ilk günden beri yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bugün iki ilçemizde yaşanan felaketi yerinde görerek ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gidereceğiz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un Sakarya’ya teşrifleri ile birlikte bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Valiliğin düzenlemiş olduğu program ile güne başlayan Başkan Yüce, Bakan Kurum ile birlikte sel felaketinden etkilenen Kocaali Maden Deresi ve Bezirgan Mahallesini inceledi. Başkan Yüce, sel felaketi sonrası yapılan ve halen daha devam eden çalışmaları anlattı. Bakan Kurum Sakarya’ya kazandırılacak olan Millet Bahçesini’de inceleyerek açıklamalarda bulundu. Son olarak Büyükşehir Belediye binasını ziyaret eden Bakan Kurum, Başkan Yüce tarafından Sakarya ile ilgili gerçekleştirilecek projeler hakkında bilgiler aldı. Bakan Kurum’un Valilik’te ki basın toplantısına ve sel felaketi bölgesine yaptığı incelemelere Başkan Yüce’nin yanısıra Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Sakarya Millet Vekili Recep Uncuoğlu, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever ve birçok Belediye Başkanı katıldı.

Geçmiş olsun
17-18 Temmuz da yaşanan sel felaketi sebebiyle öncelikle geçmiş olsun dileklerini ileten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugün Sakaryamızın 2023 yılına ve geleceğine ilişkin kararlar almak ve sel felaketi sonrası yaşanan yaraları sarmak için bir takım ziyaretler gerçekleştirdik. Sakaryamız doğası ve konumu itibariyle bizim için önemli sayılacak iller arasında yer almaktadır. Biz, ‘Geleceğin Güçlü Şehirleri’ projesi kapsamında Sakaryamızı daha yukarı taşımak için sizlerle bir araya geldik. Bulunduğumuz her İl ve İlçe’de çevreyi ve doğayı koruyabilmek adına projeler gerçekleştirdik. Bu çerçevede Atıksu Artıma tesislerini nüfusun her kesimine ulaşabilmesini sağladık. Halkımızın bir arada olabilmesine olanak sağlayacak ‘Millet Bahçeleri’ inşa ettik” dedi.

Doğa ve çevre korunacak
Yapılan projeler hakkında açıklamalarına devam eden Bakan Kurum, “Deprem riski taşıyan bölgelerimizde vatandaşlarımızın binalardan yıkılma tehlikesinden etkilenmemeleri için ‘Kentsel Dönüşüm’ projelerini hayat geçirdik. Kentsel Dönüşüm projelerini yaparken bizler için en fazla öneme sahip olan doğaya da zarar vermedik. Sakaryamızın tarihini ve doğasını her zaman koruyan halkımız için millet bahçesini inşa edeceğiz. Deprem riski taşıyan binalardan vatandaşlarımızı kurtarmak için kentsel dönüşüm projeleri yaptık. Kentsel dönüşüm projeleri yaparken doğaya zarar vermedik. Karasu ve kocaali ilçelerimizle ilgili ilk günden beri yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bugün iki ilçemizde yaşanan felaketi yerinde görerek ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gidereceğiz. Sakarya’da yapılacak olan Millet Bahçesi projesini ise yılsonuna kadar tamamlayacağız. Sakaryamız’da yüksek olan içme suyu maliyetini inşallah Akçay Barajı’nın tamamlanmasıyla düşüreceğiz. Akçay barajı tamamlandığı zaman su fiyatları 3’te 1 oranında düşecek. Bu barajı da inşallah Haziran 2020 yılında bitireceğiz” ifaelerinde bulundu.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2019, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER