Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği’nden önemli açıklama

Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şehit; “Makedonya Cumhuriyeti İletişim ve Şeffaflıktan sorumlu Devlet Bakanlığı’nın Fetullahçı Terör Örgütü (Fetö) İltisaklı yayın organı “

Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği’nden önemli açıklama

Zaman Makedonya” gazetesine 14 bin Avroluk maddi desteği vereceği ile ilgili aldığı kararı büyük bir şaşkınlık ve üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız” dedi.

Desteğin sağlanması ile ilgili cereyan eden bu hadisenin, tüm ikili görüşmelerde ve her platformda, sürekli vurgulanan “Makedonya-Türkiye Dost ve Kardeş ülkedir’’ söylemine de tamamen zıt olmakla birlikte, bu anlayışa da vurulmuş büyük bir darbe olduğunu vurgulayan Şehit: “Makedonya’yı anasayal adıyla ilk tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. İlk Büyükelçi gönderen ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. NATO başta olmak üzere ve bütün zeminlerde her Makedonya geçtiğinde Türkiye Makedonya’yı anayasal adıyla tanımaktadır, diye metinlere dipnot düşen ülke de ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’dir. Tüm bunlarla birlikte gelişen bu olay gerek Makedonya’da yaşayan soydaş, hemşerilerimiz ve akraba topluluklarımız ile ülkemizde yaşayan sadece Makedonya değil milyonlarca Rumeli-Balkan muhacirini de derinden sarsmıştır.

Makedonya Cumhuriyeti hükümetinin, 15 Temmuz 2016’da darbe kalkışması yapan ve 248 vatan evladını bu uğurda şehit veren, bununla birlikte 2196 insanımızın yaralanarak gazi olmasına sebep olan eli kanlı terör örgütü FETÖ’ye karşı Türkiye Cumhuriyetine söz verildiği şekilde Milli İradenin, Demokrasinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olmasını bekliyoruz. Daha geçtiğimiz yıl Makedonya’da düzenlenen Türkçe Bayramı etkinliğine katılan Başbakan Zoran Zaev bu programda yapmış olduğu konuşmada Fetö Terör Örgütü tanımlamasını yapmış ve Makedonya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olacağını açıklamıştır. Ama bugün geldiğimiz noktada alınan bu karar ile söylemlerle eylemlerin tamamen zıt olduğunu görmekteyiz. İki Ülke arasındaki ilişkileri kökünden etkileyecek olan bu kararın asla kabul edilebilir olmadığını ve bir an önce, ivedilikle bu karardan vazgeçilip doğru adımın atılması gerektiğine inanıyor ve bekliyoruz.
Kamuoyuna saygılarımızla” kocaali 
 

Levent CANDAN

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER