Sakarya Söğütlü Kantar Göleti̇’nde Çalışmalar Aralıksız Devam Edi̇yor

DSİ Sakarya iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Sakarya Söğütlü Kantar Göleti̇’nde Çalışmalar Aralıksız Devam Edi̇yor

Sakarya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. 

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi hedeflenen “1071 Gölet” projesi kapsamında Sakarya ilimizde nasibini aldı.
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. 
Sakarya Söğütlü Kantar Göletinde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları devam eden Sakarya Söğütlü Kantar Gölet’inin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 1.430 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

Gölet gövdesi kazı ve enjeksiyon imalatlarının, Vana odası ve dipsavak betonarme gömlek imalatlarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Yıldız,’ Gövde dolgu imalatı ve dolusavak imalatlarına devam edilecektir. Temelden yüksekliği 26 metre ve su depolama kapasitesi 690.000 m3 olan Sakarya Söğütlü Kantar Gölet’inin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1.260 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 1.801.000 TL katkı sağlanması hedeflendiğini söyledi.


 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER