Sakarya’da Deneyap Uygulama Sınavı Yapıldı

Sakarya’da geleceğin teknoloji yıldızı olmayı hedefleyen 305 öğrenci, Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi kapsamında hünerlerini sergiledi.

Sakarya’da Deneyap Uygulama Sınavı Yapıldı

Cumhurbaşkanlığı’nın 100 Günlük İcraat Programı’nda yer alan Deneyap Projesi’nde yer almak isteyen öğrenciler, Sakarya’da uygulamalı sınava girdi.Deneyap Teknolojileri Atölyeleri; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın iş birliği ile hayata geçirilen projede 15 Ağustos 2020 Cumartesi günü Lise grubundan 90 öğrenci, 16 Ağustos 2020 Pazar günü ortaokulu grubundan 215 öğrenci sınava girdi. 120 öğrenci ise sınava katılmadı.
Sınav, 15-16 Ağustosta Sakarya ile birlikte; Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, , Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat’ta eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. 18 İlde Bin 554 genç Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi kapsamında hünerlerini sergiledi.

81 İlde açılması planlanan Atölyelerde ; yenilikçi bir eğitim modeli ile tasarım ve üretim, robotik ve kodlama, elektronik programlama, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor.Serdivan Spor Salonu içerisindeki büyük salon ve Judo Antrenman Salonunda gerçekleştirilen sınavları;  Sakarya Valiliği adına Vali Erdoğan Ülker, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü, Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, TÜBİTAK Bilim ve Toplum başkanı Doç. Dr. Rukiye Dilli, SUBÜ Rektör Yardımcısı Naci Çağlar,  Serdivan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Şükrü Özkan, Gençlik Hizmetleri Müdürü Yavuz Çangır ve Sakarya Gençlik Merkezi Müdürü Ali Okur yakından takip etti.  Sınavı geçen gençler, Deneyap’a kabul edilecek.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne giriş için yapılan Uygulama sınavı öncesinde tüm sağlık, temizlik ve güvenlik tedbirleri alındı. Ateş ölçer ile sınava giren öğrencilerin tek tek ateşi ölçüldü. Maske ve Sosyal mesafeye dikkat edilerek öğrenciler sınava girdi. Sakarya’da 2 gün süren ve 428 öğrencinin katıldığı sınav boyunca öğrencilere, depreme dayanıklı “Deprem” ile ilgili bir proje tasarlaması istendi. Tasarlayacak projenin deprem sarsıntısına karşı dayanaklı ve sağlam bir yapı olması beklenecek. 
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Serdivan Spor Salonu'nda düzenlenen etkinliğe sınavı yakından takip ederek öğrencilerle bir araya geldi. Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında bağımsızlığını kazanması için hayata geçirdiği uygulama esnasında öğrencilerin masalarını gezen ve onlarla sohbet eden Başkan Mandal, görevlilerden sınav hakkında bilgi aldı. Mandal salon dışında bekleyen öğrenci velileri ile de bir süre sohbet etti.
Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy; “Deneyap Sınavını başarı ile tamamladık.

Sınavlar öncesinde ve sonrasında gerekli tüm sağlık, temizlik ve güvenlik tedbirlerini aldık. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü, Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık deneyap sınavını yakından takip ederek öğrencilerimize moral verdiler. Kendilerine şahsım ve İl Müdürlüğümüz adına çok teşekkür ediyorum. Sınavlar sonrasında Jüri tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından seçilecek olan 160 öğrenci, Deneyap Atölyelerinde eğitim alacak. Geleceğimize yön verecek olan sağlıklı ve başarılı bilim insanlarımızın atölyelerimizden çıkacağı inancı ve isteği ile tüm öğrencilerimizi canı gönülden tebrik ediyor, başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.


 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER