Sakaryalı Çiftçiler yasağa rahmen üretime devam ediyor

Korona virüs kapsamında, Sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen, tarım üretimi hız kesmeden sürüyor.

Sakaryalı Çiftçiler yasağa rahmen üretime devam ediyor

Sakarya’da kısıtlamalardan muaf olan çiftçiler tarlada üretime devam ediyor. 

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan çiftçiler üretmeye devam etti. Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde sokağa çıkma kısıtlaması devam ederken çiftçiler, tarlada ürünlerini ekmeye devam ederken, bir yandan da hayvanlarını doyurmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynarcalı  çiftçi  olan Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, tarım sektörünün ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Bizde tarım sektörünün çalışanları olarak, elimizden geldiği kadar üretmeye devam ediyoruz. İlçemizdeki vatandaşların yüzde sekseni tarımla uğraşıyor. Şu anda bölgemizdeki yapılan çalışmalarda mısır ve ayçiçeği ekimleri devam ediyor. Aynı zamanda hayvancılıkla uğraşan arkadaşlarımız kaba yem ihtiyaçlarını karşılamak için kuru ot ve ot silajı üretimide devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının İçişleri bakanlığının tarımsal faaliyetlerini sürdüren üreticilerimizin tarım üretimlerini devam etmeleri için izini var. Bizimde iznimiz olduğu için tarımsal faaliyetlerimizi, korona virüs dolayısıyla  kısıtlama getirilen bu 4 günlük sürede biz üretmeye ve çalışmaya devam ediyoruz.

Tarlasına üretim yapan çiftçiler ise,  Bizler çiftçiler olarak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olduğumuz için tarlada çalışmaya devam ediyoruz, ve bizim için şu an bir sıkıntı yok. İlk zamanlar ekinlerimiz biraz gecikmişti ama sonra, Bakanlığın çiftçilerin her hangi bir sorun yaşamayacağını açıklamasını söyleyince bizleri rahatlattı. Bizler çiftçiler olarak tarlalarımızı zamanında üretime hazırlamamız gerekiyordu. Şu anda hiçbir sıkıntımız yok, Bugün mısır ve ayçiçeği ekimi yapıyoruz dediler.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER