Sakarya’nın suyunun gelişmiş ülkelerden farkı yok

RATED ortak yayınında konuşan Dr. Rüstem Keleş, “Sakarya il sınırları içerisinde en güvenilir ve en sağlıklı su, çeşmeden içilen sudur.

Sakarya’nın suyunun gelişmiş ülkelerden farkı yok

RATED ortak yayınında konuşan Dr. Rüstem Keleş, “Sakarya il sınırları içerisinde en güvenilir ve en sağlıklı su, çeşmeden içilen sudur. Biz suyumuza güveniyoruz. Dünyadaki teknolojiyi ve sistemleri Sakarya’ya getirdik. Gelişmiş ülkelerde nasıl insanlar musluktan su içebiliyorlarsa bizim insanlarımız da Sakarya’da içebilirler” diye konuştu.kocaali

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, RATED ortak yayınında 6 radyo kanalının canlı yayın konuğu oldu. Radyo Mega stüdyolarında Yahya Bakır’ın sorularını cevaplayan Keleş, Sakarya’da su çeşmeden içilir sloganının arkasında önemli dayanaklar olduğunu belirterek vatandaşların musluklarından akan suyu güvenle içebileceklerini ifade etti.

1,3 milyarlık dev yatırım
Dr. Rüstem Keleş, “Sakarya’da su çeşmeden içilir. Bu bizim temel ve iddialı sloganlarımızdan birisi. Hatta o kadar ki Sakarya il sınırları içerisinde en güvenilir ve en sağlıklı su, çeşmeden içilen sudur. 1,3 milyarlık yatırım bizim bütçemizi dikkate alındığında büyük bir rakam. Türkiye’de bütçesiyle orantılı olarak içmesuyuna ve alt yapıya bu kadar yatırım yapan ikinci bir yerel idare yoktur. Yaşadığımız dünyada özellikle gelişmiş ülkeler içmesuyu ve atıksu ile ilgili olarak ileri düzey teknoloji kullanıyorlar. Gelişmiş ülkelerde, dünya başkentlerinde nasıl musluktan su içilebiliyorsa Sakarya’da da aynen bu teknoloji kullanılıyor. Gelişmiş ülkelerde kullanılan prosesler takip ediliyor, parametrik analizler yapılıyor, vatandaşlarımıza bilimsel verilerle, teknolojiyle, bilgiyle ve takiple desteklenmiş su sunuluyor.”

Güvenilir veriler paylaşıyoruz
Şeffaf bir kurum olduklarını söyleyen Keleş, “Vatandaşlarımız geriye dönük olanlar da dâhil olmak üzere bütün verilere gerek internet sitemiz, gerekse bize müracaat ederek ulaşabilirler.  Laboratuvarımız gerekli akreditasyonlara sahip. Bu şu anlama geliyor; Bağımsız denetim kuruluşları vatandaşın musluğundan suyu alarak bunu sizin laboratuvarınızda analiz ediyor.  Aynı numuneyi götürüp Avrupa’da herhangi bir laboratuvarda da analiz ediyor. Eğer aynı sonuçlar çıkarsa laboratuvarınız akredite ediliyor. Bu çok zor bir süreçtir. Bizim vatandaşlarımızla ve bilim insanlarımızla paylaştığımız bütün veriler son derece güvenilir verilerdir. Sakarya artık eski Sakarya değil. Kullanılan teknoloji ve kapasiteyle 7 gün 24 saat kesintisiz su sağlayabilecek bir yapıya sahibiz. Dünya standartlarında arıttığımız suyu vatandaşlarımızın tesisatlarından geçerken ortaya çıkabilecek bütün riskleri ve bakterileri yok etmek için bütün dünyada olduğu gibi biz de klorluyoruz. Klor uçucu bir madde. Eğer bundan rahatsız olan vatandaşlarımız varsa çeşmeden aldıkları suyu bir sürahiye doldurup 15 dakika kadar beklettikten sonra hiçbir koku kalmaksızın afiyetle içebilirler.”

Mikro plastik tehlikesi
Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018 yılının Mart ayında bir takım bilimsel veriler ve raporlar yayınladığını söyleyen Keleş, “Bu raporlarda dünyada 9 ülkede ve dünya çapında 11 meşhur su markasının 250 plastik şişesini incelediler. Dünya çapındaki medya organları da bu incelemenin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Bu şişelerin içerisinde 330 ile 350 arasında mikro plastik bulundu. Plastik besin zincirine girdiği zaman insan sağlığı bakımından ciddi riskler oluşturuyor. Bu sene Dünya Su Forumu’nda Birleşmiş Milletler Çevre Direktörü eline plastik su şişesini aldı ve “Dünya buna savaş açmalıdır” dedi. Şu bir gerçek, plastik bugün gezegenimizi tehdit eden en ciddi materyal. Biz besin zincirine hiçbir şekilde mikro plastik eklenmesini istemiyoruz. Dünyada var olan hastalıkların yarıdan fazlası su kaynaklı hastalıklar. Savaşlarda ve afetlerde ölen insanlardan daha fazla su ve suya bağlı hastalıklardan ölen insan var. Suya bağlı hastalıklardan dünya genelinde her 90 saniyede bir çocuk ölüyor. Biz insanlarımızın musluktan akan suyu içmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

30 Büyükşehir arasında 20. sıradayız
Keleş, “Bir hesap yaptığımızda en uygun 19 litrelik damacana su 10 liraya alınabiliyor. Hesapladığımızda bizim 3,5 liraya verdiğimiz damacana suyun bedeli 520 liraya tekabül ediyor. Bizim suyumuzu da damacana suyu da alsınlar dünyada istedikleri laboratuvara götürsünler ve inceletsinler. Biz suyumuza güveniyoruz. Dünyadaki teknolojiyi ve sistemleri Sakarya’ya getirdik. Gelişmiş ülkelerde nasıl insanlar musluktan su içebiliyorlarsa bizim insanlarımız da Sakarya’da içebilirler. 9 buçuk yılda bu şehre 10 içmesuyu arıtma tesisi yapıldı. İsteyenler gelip bu tesislerimizi de gezebilirler. Şu anda Türkiye’de 30 Büyükşehir Belediyesi var. Biz bunların içerisinde su pahalılığı bakımından 20.sıradayız. Su fiyatlarını makul seviyelerde tutmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın sularında anormal bir durumla karşılaştıklarında ALO 185 üzerinden bize ulaşsınlar. Ekiplerimiz hemen gidip gerekli kontrolleri yapacaklardır.”

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER